• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Alman Parlamentosu'nun Ermeni Soykırımı iddialarını destekleme kararı alacağı yolundaki bilgiler

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Bild gazetesinin bugünkü nüshasında Angelika Hellemann ve Miriam Hollstein imzasıyla yayınlanan bir haberde Hristiyan Demokrat, Sosyal Demokrat ve Yeşiller Partilerinin ortak girişimiyle Alman Parlamentosunun 2 Haziran tarihindeki toplantısında Ermenilerin soykırım iddialarını benimseyen bir kararın kabul edileceği bildirilmektedir.

Kısa bir süre önce Berlin'de Emekli Amiral Soner Polat'la birlikte görüştüğümüz Yeşiller Partisi Milletvekili Ströbele de bize aynı doğrultudabilgi vermişti ve bu bilgileri 3 Mayıs tarihinde facebook'te ve twitter'deki notumda paylaşmış ve "Hükümetin, muhalefetin ve Meclisin daha fazla gecikmeden Alman Parlamentosınun alabileceği böyle bir karara Türk milletinin gösterebileceği tepki ve bunun doğurabileceği sonuçlar hakkında Alman muhataplarını ve kamuoyunu uyarmalarında fayda olacaktır.Türkiye'nin ve Türk milletinin haksızlıklara ve yabancıların propagandalarına boyun eğmeyeceği her vesileyle gösterilmelidir." demiştim.

Geçen süre içinde Hükümetin bu konuda Alman Hükümeti ve Parlmentosu nezdinde ne gibi girişimlerde bulunduğunu bilmiyoruz.

Sayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun birkaç gün önce Berlin'de yaptığı temaslarda bu konuyu SPD yetkilileriyle görüştüğünü söylediği basında yer aldı. Sözde soykırım girişiminin öncülerinden Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir'le de aynı konuyu görüşüp görüşmediğini bilmiyoruz. Alman muhataplarının Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu girişimine ne cevap verdikleri hakkında kamuoyunun aydınlatılması yararlı olacaktır.

Ancak burada esas görev Hükümete düşmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Perinçek davasında verdiği kararda Meclislerin ve Hükümetlerin bir olayın soykırım olup olmadığı konusunda karar veremeyeceği bildirilmektedir. Fransız Yüksek Mahkemesi de sayın Şükrü Elekdağın öncülüğünde Fransa'daki bazı Türk derneklerinin müdahil oldukları bir davada bu yılın Ocak ayında aynı doğrultuda bir karar vermiştir.

Alman Parlamentosunun bu yüksek yargı makamlarının kararlarını hiçe sayarak soykırım iddialarına haklılık kazandırcak bir karar alması Almanya'nın hukukun üstünlüğüne saygı gösteren bir ülke olduğu izlenimini tahrip edecek ve Türk-Alman ilişkileri üzerinde ciddi bir güven bunalımı yaratacaktır.

Hükümetin, milletvekillerinin, Baroların, Türkiye'deki ve yurt dışındaki sivil toplum örgütleriyle basının, daha fazla gecikmeden Alman hükümeti ve Meclisi nezdinde güçlü bir tepki göstermelerinin ve böyle bir kararın alınmasının doğuracağı sonuçlar hakkında gerekli uyarılarda bulunmalarının kaçınılmaz bir görev olduğunu düşünüyorum. Kırılan bir vazonun bir daha eski haline getirilemeyeceği Alman siyasetçilerine anlatılmalıdır.

 

Saygılar, sevgiler.

İzlenme: 4093 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ