• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Alman seçimlerinin Türkiye'ye etkisi

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Dün yapılan Alman Parlamento seçimlerini Başbakan Angela Merkel'in lideri olduğu CDU-CSU koalisyonu oyların % 41,5 inï alarak açık farkla önde bitirdi. Ana muhalefet Partisi Sosyal Demokratların oyu % 25,7'de kaldı. Merkel'in koalisyon ortağı liberal parti oyların sadece % 4,5 unu alarak % 5'lik seçim barajının altında kaldı ve parlamentoya giremedi.Yeşiller ve Sol Parti oyların % 9unu bile alamadı. 

Bu sonuçlar Alman halkının Merkel'e güvenini tazelediğini ve Merkel'in izlediği ekonomi politikalarıyla Avrupa'nın lideri olduğunu bir kere daha gösterdi. Üçüncü defa seçim kazanan Merkel bu açıdan da önemli bir başarı sağladı. 

Bütün bu gelişmeler Türkiye açısından ne anlam ifade ediyor?
Türkiye'de 50 yıldan beri işbaşına gelen bütün hükümetlerin ortak hedefi ülkemizi Avrupa Birliğine tam üye yapmaktı. Bu sonucun alınması için Almanya'nın desteği önem taşıyordu. CDU partisinin eski lideri ve eski başbakan Helmut. Kohl zamanında Almanya Türkiye'nin üyeliğine hiçbir zaman sıcak bakmadı. Daha sonra iktidara gelen Gerhatd Schröder liderliğindeki Sosyal Demokrat- Yeşiller koalisyonu Türkiye'nin üyeliğine destek verdi ve o dönemde üyelikle ilgili ilke kararı alınabildi. Ancak Angela Merkel'in Başbakanlığı üstlenmesinden sonra Almanya geri adım attı ve Kohl dönemindeki politikalara döndü.
Daha ilk başbakanlığından önce Ankara'ya geldiğinde kendisiyle yaptığımız görüşmede Merkel, " benden öncekilerin yaptığını bozmam ama ben Alman halkına Türkiye'nin üyeliğini desteklediğimi söyleyemem" demişti.
Başbakan olduğundan beri izlediği politika, Türkiye'nin tam üyeliğine hayır, imtiyazlı ortaklığa evet, politikasıydı. Son seçimler için CDU'nun hazırladığı bildirgede daha da geri adım atıldı ve imtiyazlı ortaklıktan bile söz edilmedi. Bildirgede şöyle deniliyordu:" Türkiye'nin tam üyeliğini reddediyoruz.Çünkü bu ülke AB üyeliği için gerekli kriterlere sahip değildir. Türkiye büyüklüğü, ekonomisinin yapısı nedeniyle Avrupa Birliğine aşırı bir yük getirecektir."
Almanya evvelce İspanya'nın tam üyeliğine de kuvvetle karşı çıkmış ancak o zamanki İspanya Başbakanı Felipe Gonzales'in ısrarlı çalışmaları sonucunda geri adım atmıştı. 
Şimdi Avrupa İşleri Bakanı Egemen Bağış'ın "Türkiye belki de Avrupa Birliğine hiç üye olamayacak" sözleri Türkiye'nin İspanya'nın yaptığı gibi bir diplomatik mücadeleyi göze alamadığının itirafı gibi görünüyor. 

Kuşkusuz Türkiye'nin üyeliği için bütün koşullar hazırlandıktan sonra son sözü söyleyecek olan Türk haklıdır. Ama hükümete düşen görev, Merkel başta olmak üzere Türkiye'yi Avrupa'dan dışlayarak bir Orta Doğu ülkesi haline getirmek isteyenlerin çabalarını boşa çıkartmaktır. 

Merkel ve partisi Almanya'daki Türkler açısından büyük önem taşıyan çifte vatandaşlık konusuna da karşı çıkmaktadır. Birkaç ay önce bu konuda Sol partilerin verdiği bir önerge CDU milletvekilleri tarafından reddedilmiştir.

Ekonomik açıdan da iliskilerimiz bizim yönünümüzden iyi gitmiyor. Örneğin son olarak yayınlanan 2013 yılının Nisan ayına ilişkin istatistikler Türkiye'nin Almanya'ya ihracatının %4,2 azaldığını, ithalatının ise %27,7 arttığını göstermektedir.

Türkiye'nin AKP İktidarı döneminde bütün dikkatini Orta Doğu'ya çevirmesi, demokrasi ve insan hakları alanlarında da Avrupa'nın değerler sisteminden uzaklaşması Türkiye'nin Avrupa'yla ilişkilerine büyük zarar vermiştir.

Almanya'da Angela Merkel'in Sosyal Demokratlarla büyük koalisyon yapmaya yöneleceği anlaşılıyor. Ancak daha önceki Büyük Koalisyon döneminde Sosyal Demokratlar Türkiye'yle ilgili görüşlerini Merkel' e kabul ettirmeyi başaramamışlardı. 

Türkiye'nin çağdaş dünyadan uzaklaştırılmasını önlemek başta muhalefet partileri olmak üzere Atatürk'ün düşüncesini benimseyen herkesin ortak görevi olmalıdır.Avrupa'da esen ters rüzgarlar bizi yolumuzdan çevirmemelid

İzlenme: 4231 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ