• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Almanya'daki yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Almanya'da Stuttgart yakınlarındaki bir kasabada çıkan yangında hayatını kaybeden, çoğu çocuk 8 vatandaşımızı bugün toprağa verdik. Onlara Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz.

 
 Alman yetkililer bu olayda yabancı düşmalığının izine rastlamadıklarını, yangının elektrik kontağından çıktığını sandıklarını söylemişler. Benzeri bir yangın 2008 yılında Ludwigshaven şehrinde de çıkmış ve 9 vatandaşımız orada hayatını kaybetmişti. Alman yetkililer ozaman da bu yangının yabancı düşmanlarının eseri olduğuna dair bir emare bulamadıklarını söylemişlerdi. Biz o zamanki CHP Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal'la hayatını kaybeden vatandaşlarımıızın cenaze törenine katılmak için Lüdwigshaven'e gittiğimizde, yanan (veya yakılan) evin duvarlarına NAZİ SS işaretlerinin kazındığını görmüştük. 2000-2007 yılları arasında biri Yunanlı, 8'i Türk dokuz kişinin ölümüne yol açan ve dönerciler cinayeti diye adlandırılan cinayetlerin aslında yabancı düşmanları tarafından gerçekleştirildiği kısa bir süre önce ortaya çıktı.

Benim Almanya'da Büyükelçi olarak bulunduğum 1993 yılında Mölln kentindeki kundaklamada 3, Solingen'de de 5 vatandaşımız Neo-Nazi kundakçılar tarafından çıkartılan yangında hayatlarını kaybetmişlerdi. Daha sonra bir cami ile Türk-Alman girişimiyle inşa ettirdiğimiz bir anaokulu da gene aynı gruplar tarafından kundaklanmıştı. 
Almanya'da yabancı düşmanlığı maalesef hafife alınamayacak, üstü örtülemeyecek kadar ciddi bir durumdur. Şu veya bu kundaklama veya saldırı olayını başka nedenlere bağlayarak bu konuyu geçiştirmek mümkün değildir. 

Eski NAZİ suçlularını yakalamayı amaçlayan Simon Wiesenthal Enstitüsünün yaptığı bir araştırma Neo-Nazilerin, eski Nazi liderlerinin çocuklarıyla da bağlantısı olan örgütlü bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymuştu. Almanya'da aşırı sağcıların dernekleri, hatta siyasi partileri mevcuttur. Alman halkının çoğunluğunun tepkisine rağmen bu gruplar ve kuruluşlar faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Mölln ve Solingen olaylarının 20. yıldönümünde Almanya'da ve diğer Avrupa ülkelerinde yabancı düşmanları tarafından katledilen vatandaşlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisini ve Türk Hükümetini bu konuda daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz. Herkes bilmelidir ki, yurt dışındaki yurttaşlarımız sahipsiz değildir.

İzlenme: 4039 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ