• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Aranamayan TIR'ın düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Son günlerde yargıyla ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. Yolsuzluk soruşturmasını yürüten savcılar Hükümetçe eleştiriliyor, talimatları yerine getirilmiyor, dosyalar ellerinden alınıyor, Hatay'da bir TIR'ın Suriye'de çarpışan muhalif örgütlere silah taşındığı yolundaki bir ihbar üzerine bu TIR'da arama emri veren savcının talimatı yerine getirilmiyor, emri uygulamak istenen güvenlik görvelileri engelleniyor ve cezalandırılıyor, savcıya görevden el çektiriliyor. TIR'ın aranmasına izin verilmemesi Birleşmiş Milletler sözcüsü tarafından da eleştiriliyor.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek Yargıya yapılan müdahalelere tepki gösterek yargı bağımsızlığı ölmüştür diyor. Genelkurmay Başkanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına komplo yapıldığını ileri sürerek suç duyurusunda bulunuyor. Bazı kişilerin ve kurumların yargının yetki alanının dışında olduğu yolundaki izlenimler güçleniyor.

Dünyada bunun örnekleri olmuş muydu? Evet olmuştu. 1933 yılının sonlarında Hitler'in Nazi Partisinin milis gücü konumundaki S.A.'lar polisin ve yargının denetiminden çıkartıldı, Prusya Adalet Bakanı suç işleyen S.A. mensuplarıyla ilgili soruşturmaları durdurdu. Daha önce mahkum edilen S.A. üyelerinin affını sağladı. Disiplinsizlik suçları yargıda değil, örgüt içinde çözülecekti. Ayrıca, 10 Şubat 1934 tarihinde bir yasa çıkartılarak gizli polis örgütü Gestapo da yargı denetiminin dışına çıkartıldı. 

1936 yılında Adalet Bakanı Hans Frank şöyle diyordu: "Hakimin görevi kurallara veya uluslararası normlara uymak değildir...Hakimin görevi Nazi Partisinin programına ve liderin konuşmalarına göre hukuk kaynaklarını yorumlamaktır."

Tarihte böyle şeyler olmuştu ama bunlar hiçbir zaman demokratik ülkeler tarafından örnek alınacak uygulamalar olmadı.

Şimdi, komşu bir ülkenin hükümetini devirmek için çarpışan gruplara Türkiye üzerinden silah gönderildiği iddialarının araştırılmasının engellenmesi de hukuk devletlerinde örneğini görülmeyen bir durumdur. 

Türkiye kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı yolundan ayrıldıkça demokratik ülkeler arasında yer alma şansını büsbütün kaybedecektir.

İzlenme: 4169 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ