• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Atatürk'e, annesine ve manevi kızına yapılan hakaretlerin düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Ülkemizin kurtarıcısı, cumhuriyetimizin kurucusu eşsiz kahraman Atatürk'e, O'nun annesine ve manevi kızına alçakça hakaretler yağdıranları ne kadar lanetlesek azdır. Ancak lanetlemek yetmez. Onları bu hakaretlerde bulunma cesaretini veren ortam nasıl oluştu? Bunun sorumlusu kimlerdir? Şimdi bunun üzerinde düşünmemiz gerekiyor.

Yıllardan beri O'nun düşüncelerini ve yaptıklarını fütursuzca ve incitici bir üslupla karalayanların bu ortamın yaratılmasında hiç mi kusuru yoktur? 

Cumhuriyetin değerlerini aşağılayıp, Atatürk'ün, son dönemlerinde yabancı devletlerin esiri haline gelen Osmanlı İmparatorluğu'nun yerine çağdaş ve demokratik bir devlet kurmasını hala hazmedemeyenlerin rolü yok mudur? Atatürk ve arkadaşlarının kurdukları cumhuriyeti artık kapanması gereken bir parantez olarak göstermeye çalışanların katkısı yok mudur?

Çanakkale zaferini anarken bu zaferin en büyük mimarı olan Atatürk'ün adını bile anmayanların payı yok mudur?

Atatürk'ün milletimize armağan ettiği ulusal bayramlarda Meclisin kürsüsünde O'nun adını bile anmaya yanaşmayanların, onun görüşlerini yücelten andı okullardan yasaklayanların payı yok mudur?

Atatürk'ün "Ne Mutlu Türküm Diyene" sözlerini kamu binalarından sildirenlerin katkısı yok mudur?

Devletin en üst makamlarına Atatürk'ün dünya görüşüne aykırı düşünceler besleyenleri aday gösterenlerin payı yok mudur? Bu düşüncedeki, insanları Atatürk'ün kurduğu kurumların başına getirenlerin kusuru yok mudur?

Atatürk'ün düşüncelerini, ilkelerini, politikalarını ve dünya görüşünü savunanlara ekranlarını ve sütunlarını kapatırken, o düşüncedeki yazarların işine son verirken, Atatürk karşıtı görüşleri savunan kişileri ekranlara ve sütünlarına taşıyanların hiç mi kusuru yoktur? 

Şimdi bu hakaretler karşısında timsah gözyaşlaı dökenlerden hangisi Atatürk'ün mirasına sahip çıktığını, O'nun laiklik ve tam bağımsızlık gibi temel görüşlerini benimsediklerini, O'nun eserlerini yüceltmeye çalıştıklarını söyleyebilir?

Şimdi bu hakaretleri lanetleyen herkesin bir vicdan muhasebesi yaparak Atatürk düşmanlarına fırsat veren bu ortamı bir an önce bertaraf etmek için çaba göstermeleri gerekiyor. 

Vatandaşlarımızın ezici çoğunluğunun gönlünde taht kuran, ülkemizin eski düşmanlarının bile saygı gösterdiği Büyük Atatürk'ün aziz hatırasına sahip çıkmak hepimiz için bir yurttaşlık görevidir. 

Güneşi balçıkla sıvamaya çalışanlar hiçbir zaman başarılı olamamışlardır ve olamayacaklardır.

 

Saygılar, sevgiler.

 

Onur Öymen

 
 
 
 

İzlenme: 3827 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ