Gerçek Sözcü Özel Haber

Atatürk'ün konu alındığı Amerika'daki konferansta çarpıcı tespitler yapıldı

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Atatürk'ün konu alındığı Amerika'daki konferansta çarpıcı tespitler yapıldı

New York merkezli “The Light Millennium” (Işık Binyılı) organizasyonu ile Stevens Teknoloji Enstitüsü, İnsani Bilimler Fakültesi’nin birlikte düzenlediği iki günlük konferansta, Birleşmiş Milletlerin 2000 yılında, 2015 hedefli tespit ettiği sekiz kalkınma maddesi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün uyguladığı ilkeler arasındaki ilişki üzerinde duruldu.
New Jersey Eyaleti Stvens Teknoloji Enstitüsü’nde, 19 ve 20 Nisan tarihlerinde düzenlenen konferans, “Binyıl Kalkınma Hedeflerinin Öncüsü: Atatürk” adı altında, Türkiye dahil, dört ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçileri ve “Hilal ve Yıldız” isimli meşhur kitabın yazarı, Amerikalı gazeteci ve öğretim görevlisi Stephen Kinzer’in katılımı ile gerçekleşti.
Konferansın ilk günü Atatürk’ün “Yurtta Barış – Dünyada Barış” sözüyle Binyıl Kalkınma Hedeflerinin aynı doğrultudaki sekizinci maddesinin ortak temasına ithaf edilirken, panelin açılış konuşması Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Halit Çevik tarafından yapıldı.
Halit Çevik, “Türk Milleti olarak, en zor zamanlarda, sanırım imkansız olanı bekliyorduk. İmkansızın rüyasını kuran lideri bulduk. O bize bu zorluklara karşı rehberlik yaptı. Bize, halen takip edilen bir rehber bıraktı. O’nun diğer kardeş milletler için de bir ilham kaynağı olmasından dolayı mutlu olmamız gerekir” ifadelerini kullandı.
New York Times Gazetesi’nin İstanbul bürosu kurucusu olan ve halen Boston Universitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü profesörü olan Stephen Kinzer, Atatürk’ün zamanı aşan öngörüsüne vurgu yaptığı konuşmasında şöyle dedi:
“Bazı liderler hayatın kendisini sürüklemesini reddeder, bize buyurduklarından hoşlanmazlar. Onlar hayatı kontrol ederler ve yaşadıkları zamanda yapmak istediklerini gerçekleştirirler. Atatürk bunun için güzel bir örnektir.”
“BM’ye en güzel Genel Sekreter Atatürk olurdu”
“Atatürk emekliye ayrıldığı dönem eğer Birleşmiş Milletler kurulmuş olsaydı, BM’ye çok iyi bir Genel Sekreter olurdu” diyen Stephen Kinzer, Cumhuriyetin kurucusunun etrafındaki ender kadınlardan biri olan Halide Edip Adıvar’ın, “Atatürk’ün etrafında daha entelektüel insanlar vardı ama onlar normal insanlardı. Atatürk ise başkaydı” sözlerine yer verdi.
Kinzer, İran başta olmak üzere, bir çok ülkenin Atatürk’ün yaptıklarını taklit ettiğini ama başarısız olduklarını kaydetti.
Amerikalı eski gazeteci ve uluslararası ilişkiler uzmanı, Atatürk’ün yaklaşık 80 yıl önce gerçekleştirdiği ilkelerin bugün hala Birleşmiş Milletler’in gerçekleştirmeye çalıştığı Milenyum Kalkıma Planları arasında olduğunun altını çizdi.
İki gün süren toplantıda, Birleşmiş Milletler nezdinde, Kazakistan Büyükelçisi Byrganym Aitimova, Makedonya Büyükelçisi Pajo Avirovikj ve El Salvador Carlos E. Garcia Gonzales de birer sunum yaptı.
Konferansın ikinci gününde, Binyıl Kalkınma Hedefleri çerçevesinde “Kadını Güçlendirme ve Eşitlik ile Evrensel Eğitim” temaları işlenirken, Binyıl Kalkınma Hedefleri ile Türkiye’nin ilk 15 yıllık kuruluş dönemi arasında ilişkiler kuran ve “2015 ve Ötesi”ne önermeler içeren bildiriler sunuldu. Dünyanın değişik ülkelerinden akademisyenlerin katılımı ile gerçekleşen, The Light Millennium organizasyonu ve Stevens Teknoloji Enstitüsü Profesörü Ed Foster’ın ev sahipliği ve organizatörlüğünde gerçekleşen konferans, Piyanist Dr. Ayşegül Durakoğlu ve Keman Sanatçısı Yiğit Karataş tarafından verilen resitalle son buldu

İzlenme: 4497 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • AMERIKA'DAKI ATATURK KONFERANSINDA,

    Misafir: The Light Millenniumun onculugunde ve Stevens Institute of Technologynin isbirliginde uluslararasi iki gunluk BINYILIN KALKINMA HEDEFLERININ ONCUSU: ATATURK konferansini Amerika'da; bu tema cercevesinde bir ilk olarak gerceklestirdigimiz icin onur ve gurur duyuyoruz. ATATURK ve BINYILIN KALKINMA HEDEFLERI temasi cercevesinde, Birlesmis Milletler'e Daimi Temsilcimiz ve Büyüklelçi Halit Cevik, Makedonya BM-Daimi Temsilcisi ve Büyükelçi Pajo Avirovikj, Kazakistan'in BM'ye Yardimci Daimi Temsilcisi Akan Rakhmetullin, El Salvador'un BM'ye Daimi Temsilcisi ve Büyükelcisi Carlos E. Garcia Gonzales ile UNESCO-NY BM temsilcisi Susan Billello konferansin ust duzey acilis panelini olusturdu. Konferansin, Binyilin Kalkinma Hedefleri'nin Oncusu: Ataturk temasina, her biri konusmalariyla cok degerli ve onemli katkilarda bulundu. Konferansin ana konusmacisi yazar ve Professor Stephen Kinzer ise eger Atatürk bugun yasasaydi, onun icin en ideal gorevin bugün BIRLESMIS MILLETLER'IN BINYILIN KALKINMA HEDEFLERININ GENEL SEKRETERI olacagi gorusuyle konusmasini sonuclandirdi. Bu gorus, ayni zamanda, konferansin ana temasi ve ayni zamanda Birlesmis Milletler ve Buyukelciler duzeyinde yapilmis olan sunumlarin da carpici bir ozeti oldu. Konferansin ust-duzey acilis paneli, Kuresel Ortaklik ve Uluslararasi Barisa ithaf edilmistir. Bugun Binyilin Kalkinma Hedeflerinin ilk onuc yilinda en az mesafe kaydedilmis olan madde de budur. O nedenle, Kuresel Ortaklik maddesiyle, Ataturk'un Yurtta Baris, Dunya'da Baris sozu iliskilendirilerek, Kuresel Ortaklikligin temel ilkesi ve basarisi olarak da Ataturk'ten ilhamla, Yurta Baris, Dunya'da Baris olmasi gerektigi de, gerek ust duzey acilis panelinde, gerekse tum konferans boyunca, slaytlarla vurgulanmistir. - Bircan Unver, www.isikbinyili.org - www.lightmillennium.org 24 Nisan 2013 16:59

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ