• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Barış Harekatının 38. yıldönümünde düşünceler

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Kıbrıs Türklerinin güvenliğini, egemenliğini ve bağımsızlığını sağlayan Barış Harekatının 38. yıldönümünü kıvançla kutluyoruz. Bülent Ecevit'in başkanlığındaki hükümetin azimli ve cesaretli kararı ve Rauf Denktaş'ın liderliğindeki soydaşlarımızın üstün gayret ve fedakarlığı ile gerçekleştirilen Barış harekatı yıllarca Rumların baskısı ve zulmü altında yaşayan Kıbrıs Türklerini yalnız özgürlüğe değil, aynı zamanda demokratik bir devlet düzeni içinde yaşama hakkına da kavuşturmuştur.

Orta Doğu ülkeleri baskıcı rejimlerin ve iç çatışmaların kıskacında yaşam mücadelesi verirken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün bölgede örnek bir barış ve demokrasi adası haline gelmiştir. Birçok uluslararası sıralamada demokrasi ve özgürlükler açısından Kuzey Kıbrıs, yalnız bölge ülkelerinin değil, Türkiye'nin de önünde gösterilmektedir. Örneğin Sınır tanımayan Gazeteciler Örgütünün basın özgürlüğü sıralamasında KKTC Türkiye'nin 52 basamak önünde yer almaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuıriyetinde işleyen çağdaş ve laik bir demokrasi bulunmaktadır. Seçimler adil ve dürüst biçimde gerçekleştirilmektedir. Sosyal haklar, sendikal haklar, eğitim ve sağlık hizmetleri ileri düzeydedir. Hapiste tek bir gazeteci veya siyasi tutuklu yoktur. Güney Kıbrıs ekonomik kriz içinde kıvranırken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bireysel refah ölçülerine göre Türkiye'nin çok ilerisindedir. Mevcut sorunların demokrasi içöinde çözülmesini sağlayacak mekanizmalar işlemektedir.

Başta büyük devlet adamları Bülent Ecevit ve Rauf Denktaş olmak üzere, bu sonuçların alınmasına katkıda bulunan herkes Türk milletinin ve Kıbrıs Türklerinin gönlünde yerlerini almışlardır. Onların aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, Kıbrıs Türklerinin sonsuza kadar, egemenlik, bağımsızlık ve özgürlük içinde ilerlemelerini diliyoruz.

İzlenme: 4158 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ