• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Barzani'nin Kerkük'te yarattığı fiili durum hakkında düşünceler.

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Basında yer alan haberlere göre, Kerkük’ü ziyaret eden Kuzey Irak Yerel Yönetiminin Başkanı Mesut Barzani Kerkük’ün “peşmerge kanlarıyla kurtarıldığını” ve bölgeye bir daha Irak Ordusunun giremeyeceğini söylemiş. Barzani Kerkük’ün bir Kürdistan şehri olduğunu ileri sürmüş.

 

Barzani’nin bu sözlerini 2014 yılının Temmuz ayında BBC’ye verdiği bir mülakatta “yakında referandum yapılarak Bağımsız Kürdistan Devletinin kurulacağı” yolundaki ifadeleriyle birlikte değerlendirmek lazımdır.

 

 

Öyle anlaşılıyor ki Kerkük’ün geçen yıl IŞID tarafından işgalinin önlenmesi için fiili durum yaratarak bu kenti denetim altına alan Barzani orayı artık Kürt Bölgesinin bir parçası saymaktadır.

 

Bu yaklaşım, Irak Anayasasının ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasını öngören 1. maddesine ve Kerkük’ün geleceğinin “önce normalleşme, sonra sayım ve daha sonra halk oyu ile belirleneceğini” ifade eden 140. maddesinin 2. paragrafına aykırıdır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2170 (2014) sayılı kararı da Irak’ın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü güvence altına almaktadır.

 

 

Kuşkusuz IŞID bütün ilgili ülkelerin birlikte mücadele ederek bertaraf etmeleri gereken çok tehlikeli ve acımasız bir terör örgütüdür. Ancak bu örgütün varlığı böyle fiili durumlar yaratılarak Irak’ın toprak bütünlüğünün ortadan kaldırılması için bahane olarak kullanılamaz.

 

Çok sayıda Irak Türkünün yaşadığı, Kerkük’ün de içinde bulunduğu Musul vilayeti Misak-ı Millîye göre Türk toprakları sayılmaktaydı. Ancak bu konu Lozan’da çözüme kavuşturulamamış, Milletler Cemiyeti’nde de bir anlaşmaya varılamayınca Türkiye ile İngiltere arasında yapılan 5 Haziran 1926 tarihli Ankara Anlaşması ile çözümlenmiştir. O bölge bazı kayıt ve koşullarla Irak’a bırakılmıştır. Ancak Ankara Anlaşmasının hiçbir maddesi bölgede Sevr Anlaşmasının öngördüğü gibi bir Kürt Devletinin kurulmasına olanak verdiği şeklinde yorumlanamaz.

 

Iraklı Türklerin yoğun olarak yaşadığı ve Türkiye’nin yıllarca kırmızı çizgi olarak ilan edip statüsünün korunmasına büyük özen gösterdiği Kerkük’ün yaratılacak fiili durumlarla uluslararası hukuka ve Irak Anayasasına aykırı olarak Kürt bölgesinin bir parçası haline getirilmesi kabul edilemez.

 

Türk Hükümetinin bu oldubittiyi sineye çekmeyeceğini en açık biçimde ve kararlı biçimde ortaya koyması gerekmektedir. Türkiye’nin kırmızı çizgilerinin silinmesi ülkemizin bölgedeki etkinliğinin büsbütün yok olması anlamına gelecektir.


Saygılar, sevgiler.

İzlenme: 4062 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ