• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Başbakanın Amerika ziyaretiyl​e ilgili düşünceler

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Başbakan Erdoğan'ın Amerika'ya yaptığı ziyaret ve Başkan Obama'yla yaptığı görüşmeler beklentilerin çok gerisinde kaldı.

Erdoğan neler bekliyordu?

Suriye'ye karşı Amerika'nın daha katı ve sonuç alıcı bir tavır sergilemesi, Suriye'nin Kuzeyinde uçuşa yasak bölge ilanı, muhalif güçlere silah yardımı, Birleşmiş Milletlerin Suriye ve mülticelere destek konularında daha etkili olması.

Başbakanın Gazze ziyaretine destek olunması. Filistin meselesinin çözümünde ABD'nin daha aktif politika izlemesi.

ABD'nin Irak Hükümetine karşı güçlü tepki göstermesi, Kuzey Irak'ta Türkiye'nin petrol çıkarlarına destek olması.

Sadece NATO ülkelerinin korunması amacıyla Kürecik'e yerleştirildiği açıklanan füze kalkanı radarlarının muhtemel bir İsrail-İran savaşında kullanılmayacağının ilanı.

KKTC'ye karşı uygulanan ambargoların kaldırılması. Kıbrıs Rum Yönetiminin uluslararası hukuka aykırı olarak yürüttüğü Doğu Akdenizdeki petrol ve doğal gaz araştırmalarına karşı çıkılması ve Amerikan şirketlerinin bu projede yer almaması.

ABD'nin Avrupa Birliği'yle imzalayacağı Serbest Ticaret Antlaşmasıyla eş zamanlı olarak Türkiye'yle de böyle bir anlaşma imzalaması.

Teröre karşı işbirliği.

Bu beklentilere karşı neler elde edildi?

Kamuoyunu tatmin etmeye yönelik bazı protokol jestleri bir yana bırakılırsa,

ABD Suriye konusunda Türkiye'nin beklentilerine destek olmadı. Obama,"elimizde sihirli değnek yok" diyerek kısa vadede yapabileceği fazla bir şey olmadığını, muhaliflere öldürücü silah verilmeyeceği yolundaki politikasını değiştirmeyeceğini, uçuşa yasak bölgeler ilanına yanaşmayacağını ortaya koydu. Hedefinin Rusya'yla vardığı mutabak çerçevesinde düzenlenecek Cenevre konferansında bir siyasi çözüm aramak olduğunu gösterdi. Mevcut Suriye yönetiminin muhaliflerle birlikte muhatap alınacağını teyid etti. Mültecilere destek konusunda fazla bir şey yapılamayacağı, Birleşmiş Milletlerin daha aktif davranması için de daha etkili politika izleyemeyeceği izlenimini verdi. Türkiye'nin BM'e yönelik eleştirilerine arka çıkmadı. Amerikan basını da bu konularda bir görüş birliğinin ortaya çıkmadığını yazdı.

Görüşmeden sonra Dışişleri sözcüsü, Gazze'ye hakim olan Hamas'ı bir terör örgütü olarak gördüklerini ve bu örgütle temaslara sıcak bakmadıklarını söyledi. Amerika İsrail-Filistin ihtilafında daha aktif rol üstlenmeyi düşünmediği izlenimini verdi.

Obama'nın Türk hükümetinin Irak hükümetine yönelik eleştirilerine de destek vermediği, hatta Türkiye'nin Bağdat'la iyi ilişkiler kurarak İran'ın etkisini sınırlamasını beklediği anlaşılıyor. Washington Post'ta bu konuda yayınlanan makale anlamlıdır.

Küreciğin İsrail'le muhtemel bir çatışma halinde İran füzelerine karşı kullanılmayacağı yolunda bir ifade duyulmadı.

Kıbrıs konusunda müzakerelerin devamı yolunda muğlak destek ifadelerinin dışında Türkiye'yi tatmin edecek bir söz verilmedi.

ABD'nin, Avrupa Birliği'yle eş zamanlı olarak Türkiye'yle de bir Serbest Ticaret Antlaşması imzalayacağı yolunda bir söz verilmedi.

Reyhanlı'da gerçekleştirilen terörist saldırı ABD tarafından kınandı ve terörle mücadelede işbirliği sözü verildi, fakat aynı zamanda terör örgütü PKK'yla mücadele değil müzakere politikasının desteklendiği ortaya konuldu.

Bu tablo, basının büyük bir bölümünde yaratılmaya çalışılan iyimserlik, övgü ve başarı havasına rağmen ziyaretten beklenen sonuçların alınamadığını gösteriyor.

Esasında hazin olan, Türkiye'nin izlemek istediği politikaları Amerika'nın desteği olmadan gerçekleştiremeceğinin ortaya çıkmasısıdr. Atatürk'ün diğer alanlarda olduğu gibi dış politikada da tam bağımsızlık ilkesini savunması boşuna değildi.

İzlenme: 4410 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR