• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Başbakanın Brüksel ziyaretinin düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Sayın Başbakanın 5 yıl aradan sonra yaptığı Brüksel ziyareti önemli bir fırsattı. 1963 Ankara Antlaşmasının 28. maddesiyle Türkiye'nin üyeliğini hedef olarak kabul eden AB, özellikle son yıllarda bu hedeften uzaklaştı ve üyelik müzakerelerini savsaklama ve fiilen askıya alma yoluna gitti.

Türkiye'yle aynı gün, 3 Ekim 2005 tarihinde, tam üyelik müzakerelerine başlayan Hırvatistan süreci tamamladı ve geçen yıl tam üye oldu. Biz daha yarı yola bile gelemedik. Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı konusunda da bizden önce üyelik müzakerelerine başlayanj ülkelerin vatandaşlarına tanınan haklar bize tanınmadı. 3,5 yıl sonra bunun sağlanabileceği konusunda muğlak vaatler verildi. Serbest ticaret antlaşmaları konusunda da Türkiye'ye büyük haksızlık yapıldı. 8 Müzakere başlığı AB Konseyi, 6 müzakere başlığı Kıbrıs Rum Yönetimi ve 4 müzakere başlığı Fransa tarafından engellenmeye devam ediyor. KKTC'ye ambargolar sürüyor.

İşte Başbakanın ziyareti bütün bu haksızlıkları sorgulayarak gidermek ve Türkiye'nin üyelik sürecini sağlıklı bir zemine oturtmak için bir fırsattı.

Ne yazık ki, Türkiye'de yargı bağımsızlığının zedelenmesi ve yolsuzluklar alanlarında yaşanan son gelişmeler ülkemizi sorgulayan bir devlet değil sorgulanan bir devlet haline dönüştürdü. Bize yapılan haksızlıkları gündemden düşürdü. AB üyeliğine halkımızın verdiği desteğin büsbütün azaldığı bir dönemde yaşanan bu gelişmeler, kendi çıkarları açısından Türkiye'yi AB üyesi olarak görmek istemeyenlere fırsat verdi.

Gerçekten AB'ye üye olmak istiyorsak bize yapılan haksızlıklarla mücadeleye hazır olmalıyız. Bunun için de Türkiye, hukuk, insan hakları, yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü gibi alanlarda yaşanan olumsuzluklara son vererek hem vatandaşlarımıza karşı görevini yapmalı hem de karşımızdakilere koz vermemelidir. 

Bu da ancak çağdaş dünyanın demokrasi ve insan hakları değerlerini içtenlikle benimsemiş bir iktidarla mümkün olabilir. Bu alanda mevcur iktidar iyi bir sınav veremedi. Şimdi görev Cumhuriyetimizin değerlerine tam olarak sahip çıkacak halkımıza düşüyor. Türkiye'nin bu güçlüklerden ancak demokrasi içinde çıkabileceğine inananların sessiz kalmaya hakkı yoktur.


Saygılar, sevgiler.


İzlenme: 4176 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ