• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Başbakan'ın Erbil ziyaretinin değerlendirilmesi

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

  Bugünkü Cumhuriyette Işık Kansu'nun sütununda Başbakanın Erbil ziyareti hakkındaki görüşlerimi içeren yazı aşağıdadır:

Niçin Bağdat Değil de Erbil?
Emekli Büyükelçi Onur Öymen’e, Ahmet Davutoğlu’nun Irak’ın kuzeyindeki ABD mandası yönetim ile yaptığı görüşmeleri nasıl değerlendirdiğini sorduk. Türkiye’nin, ikili siyasi ve ekonomik ilişkilerle güvenlik sorunlarını Bağdat Hükümeti ile görüşmesi gerektiğinin altını çizdi:
“Bu sorunlar Başbakan’ın Erbil ziyaretinde Barzani ile ele alınmıştır. Oysa, federal devletlerde bile dış politika ve güvenlik politikası merkezi hükümetin yetkisindedir. Irak Anayasası, ‘Irak Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanı Başbakandır’ diyor; silahlı kuvvetlerle ilgili her türlü düzenleme yapma yetkisini Bakanlar Kurulu’na veriyor. Her ne kadar anayasada Kürdistan bölgesine polis, güvenlik ve sınır muhafaza gibi bazı yetkiler vermişse de bu, anayasanın yukarıdaki hükümlerini geçersiz kılamaz. 
Şu anda Kuzey Irak, adı konulmamış bir devlet görüntüsündedir. Başbakan’ın. I'n Erbil'i dış politika ve güvenlik konularında muhatap alması, bağımsız bir Kürt devleti'nin kurulması yolunda Barzani’yi cesaretlendirecektir. Türk askerlerinin peşmergeleri eğitmesi de bu çerçevede değerlendirilmelidir. Askeri açıdan da bir işbirliği yapılacaksa bu Bağdat hükümetiyle yapılmalıdır.” 
Öymen, Davutoğlu’nun Erbil’de “Kürt bölgesinin güvenliği Türkiye için önemlidir” yönündeki açıklamasının da yadırganması gerektiği kanısında: 
“Doğrusu, bütün Irak’ın güvenliğinin ve toprak bütünlüğünün Türkiye için önem taşıdığıdır. Ancak aynı şekilde Türkiye’nin güvenliğinin de Irak için önem taşıması gerekir. Ülkemize yönelik terörist saldırıların merkezi Kuzey Irak’taki Kandil Dağı’ndadır. Başbakan’ın Bağdat ve Erbil’deki temasları sırasında PKK’nin Irak topraklarından uzaklaştırılması yönünde bir talep duymadık. Terör eylemlerinin sorumlularının yakalanıp cezalandırılması ve Türkiye’ye iadesi konusunda da bir talep işitmedik. Oysa Irak’ı ziyaret ediyorsanız gündemimizdeki birinci madde bu olmalıydı. 
Ayrıca, Türkiye’nin yıllardan beri kırmızı çizgileri arasında yer alan Kerkük’ün bugün fiilen Kürt yönetiminin denetimine geçmiş olmasından rahatsızlık duyulduğu kamuoyuna yansıtılmamıştır. IŞİD’in baskısı ve denetimi altında yaşayan Türkmenlerin kurtarılması için de özel bir çaba gösterildiği duyulmamıştır. Yaklaşık 20 yıl önce ülkemizden PKK’nin teşvik ve tahrikiyle Kuzey Irak’a götürülen, halen fiilen PKK’nin etkisi altında olan Mahmurkampında yaşayan vatandaşlarımızın durumundan da söz edilmemiş ve bukampın dağıtılarak vatandaşlarımızın Türkiye’ye gönderilmesi talebindebulunulmamıştır.”   

Saygılar, sevgiler.

Onur Öymen

İzlenme: 4189 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ