• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Baykal'ın 1 Mart konuşması Onur Öymen yazdı...

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

22. Dönem CHP milletvekilleri 1 Mart tezkeresinin reddinin 11. yıldönümünü vesilesiyle dün akşam Ankara'da Anadolu Kulübünde buluştular.

  TOPLANTI HABERİNİ İLK BİZ YAZMIŞTIK HABERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ...

O zamanki Genel Başkan Deniz Baykal, CHP'nin 1 Mart tezkeresine karşı çıkışının hukuki, siyasi ve insani gerekçelerini anlattı. Tezkerenin Mecliste kabul edilmemesinin Türkiye ve bölge açısından tarihi önem taşıdığını ve çok önemli etkileri olduğunu söyleyerek, t
ezkereye hayır oyu veren milletvekillerini kutladı.

Ben de 1 Mart tezkeresine giden süreci ve tezkerenin reddedilmesinden sonra yaşanan gelişmeleri özetledim ve 1 Mart tezkeresini reddeden bir Mecliste görev yapmış olmaktan gurur duyduğumu, tezkerenin redddinin pek çok insana bir bedel ödettiğini hatırlatarak "bu bedeli ödemeye değerdi" dedim. Toplantıya katılan eski milletvekilleri 10 yıllık yasal süre geçtiğinden, o tarihteki gizli oturumun zabıtlarının yayınlanması için Türkiye Büyük Millet Meclisine çağrıda bulundular.

Dün akşamki toplantıda yapılan konuşmaların özeti bu akşam (2Mart) saat 17,30'da Halk TV'de yayınlanacaktır.


 Deniz Baylal'ın TBMM Grup konuşması izlemek için TIKLAYINIZ....


İŞTE O TARİHİ KONUŞMA:
DENİZ BAYKAL: CUMHURİYET HALK PARTİSİ OLARAK ÜÇTE İKİ ÇOĞUNLUĞA SAHİP BİR İKTİDAR KARŞISINDA ÜÇTE BİR ÇOĞUNLUĞUMUZLA 1 MART TESKERESİNİ REDDETTİRDİK. TÜRKİYE, IRAK'TAKİ SAVAŞIN NE KARARGAHI NE DE CEPHESİ OLMAMALIDIR DİYEREK NET TAVIR TAKINDIK. SADECE BU OLAY DAHİ, BU MECLİSTE CHP MİLLETVEKİLİ OLARAK HİZMET ETMİŞ OLAN BÜTÜN MİLLETVEKİLLERİMİN SOYUNA SOPUNA YETECEK BU ŞEREFİ VE ONURU KAZANMIŞ OLMALARI ANLAMINA GELİR. CHP GRUBU ATATÜRK'E VE İNÖNÜ'YE YAKIŞAN BİR DUYARLIK, BİR YURTSEVERLİK, İLERİ GÖRÜŞLÜLÜK VE SORUMLULUK DUYGUSU İÇİNDE HEM KENDİ ÜLKESİNE HEM DE İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ BÖLGEYE YANLIŞ YAPILMASINI ÖNLEMİŞTİR.
Cumhuriyet Halk Partisi Grubu, üçte 1’lik sayısal azınlığa sahip olan ve karşısında üçte 2’lik bir Parlamento çoğunluğuyla bir tek parti hükümeti bulunan bir Parlamento içinde Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri, şöyle kısaca bir hatırlayacak olursak, neler yapmıştır diye?
Köşe taşlarıyla şunu hepimizin şunu hatırlaması gerekecektir:
Önce bir defa, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu, Türkiye’nin giderek gelişen, büyüyen önemli bir konu hâline geçen gün dönüşen terörle ve bölücülükle mücadele konusunda, gerçekten bütün milletimizin saygısını kazanan, Cumhuriyet Halk Partili olmayanların da yürekten takdir ettiği çok büyük bir görev yapmışlardır. Bu Parlamento döneminde Türkiye’de tekrar ortaya çıkma eğilimini gösteren terör tehdidi, tehlikesi karşısında, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu uyarı görevini gerektiği zaman yanlışlar karşısında açık tavır takınma ve yanlış yasama düzenlemelerini değiştirme, önleme görevini çok başarılı biçimde yapmıştır ve iktidarın terör konusunda yanlış bir zihniyette kurtarılması doğrultusunda çok etkili çalışmalar yapmıştır.
Terör konusu, Cumhuriyet Halk Partisinin Parlamentodaki varlığı nedeniyle bugün toplumda daha iyi anlaşılmış, kavranılmış ve bu konunun önemi çok daha iyi değerlendirilir hale gelmiştir. Bakınız, terör konusuyla ilgili olarak biz ta başlangıcından itibaren, yani 2002 yılının Kasım ayında yapılan seçimlerle Parlamento kurulduktan sonra Irak’ta bir askeri müdahale ile bölgenin karışacağı ve Türkiye’ye yönelik terör tehdidinin artacağı görüldüğü andan itibaren, 2003 başından itibaren terör konusunda çok ciddi önlemler önermekte öncülük yaptık. Daima bu konuyu önde tuttuk. Irak politikasını, Irak’a yönelik askeri harekat politikasını, Türkiye’nin kendi içinde terör tehdidine karşı, bölücücük tehdidine karşı ortaya çıkabilecek tehlikeleri dikkate alarak değerlendirmeye çalıştık. O konuda fevkalade dikkatli, duyarlı tavır takındık, 1 Mart Tezkeresine, Türkiye Büyük Millet Meclisinin “hayır” demesini hep birlikte sağladık. O, Türkiye’de terör sorunu bakımından olağanüstü etkili ve belirleyici olmuştur. Eğer Türkiye, 1 Mart Tezkeresi doğrultusunda, Hükümetin, Başbakanın önerdiği doğrultuda Irak’taki bu terör bataklığının bir parçası hâline resmen dönüşmüş olsaydı, Türkiye, Silahlı Kuvvetleriyle, askeriyle Irak’ta, bugün artık bütün Irak’ın reddettiği bir işgal gücünün parçası hâline dönüşmüş olsaydı, Irak halkının mücadelesinin hedefi hâline Türkiye de dönüşecekti ve o sıkıntı, o kargaşa içinde Türkiye’de teröre uygun bir ortam yaratılacaktı.

Güneydoğu Anadolu’da yerleşecek olan 65 binin üzerindeki yabancı askerin, orada oluşturacağı otorite boşluğu, Güneydoğu Anadolu’daki otorite boşluğu, yer yer terörün serpilmesi için uygun bir zemin oluşturacaktı. Türkiye’nin kendi sınırları içindeki terörle mücadelesi dahi bin bir güçlükle karşı karşıya kalacaktı ve Türkiye, Kuzey Iraklılaştırma sürecinin bir parçası hâline, belki Güneydoğu Anadolu’nun sürüklendiğine tanık olmak durumunda kalacaktı. Bütün bunları gören, bütün bunları kavrayan ve olayın ruhunu doğru değerlendiren ve daha 1 Mart Tezkeresi Parlamentonun önüne gelmeden Türkiye, Irak’taki savaşın ne karargâhı olmalıdır ne de cephesi olmalıdır diye açıkça söyleyen ve ne tavır takınan Cumhuriyet Halk Partisinin bu Grubu olmuştu. O Grup, Türkiye Büyük Millet Meclisini ikna etmeyi başarmıştır. Sadece bu olay dahi, bu Mecliste Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili olarak hizmet etmiş olan bütün milletvekillerimin soyuna sopuna yetecek bir şerefi ve onuru kazanmış olmaları anlamına gelir. Cumhuriyet Halk Partisi Grubu Atatürk’e ve İnönü’ye yakışan bir duyarlık, bir yurtseverlik, ileri görüşlülük ve sorumluluk duygusu içinde hem kendi ülkesine hem de bölgeye, içinde bulunduğumuz bölgeye yanlış yapmamıştır, yanlış yapılmasını önlemiştir. Çok büyük bir görev olmuştur. Bu, Türkiye’deki terör tehlikesinin gelişmesi bakımından da olağanüstü önemli bir yeni tablo ortaya koymuştur. Fakat, maalesef, bu konuda da, Irak’a askeri müdahale konusunda da, Türkiye’nin terörle mücadelesi konusunda işbaşındaki hükümetin, Türkiye’nin çıkarlarını esas alan özgür bir politika koyma anlayışı yerine, telkinleri, tavsiyeleri, birtakım güçlü çevrelerin bekleyişlerini karşılamaya yönelik bir politika içine girmiş olması sonucunda Türkiye, terör sorununa yönelik olarak da etkin önlemleri maalesef alamamıştır.

DENİZ BAYKAL


İzlenme: 4437 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ