• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

BBC radyosuna verdiğim mülakat

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Dün akşam Ankara’da gerçekleştirilen menfur terör saldırısını nefretle kınıyoruz. Saldırıda şehit olanlara Allahtan rahmet, yakınlarına ve bütün milletimize baş sağlığın diliyoruz. 


Bu saldırı terörle mücadelenin en öncelikli milli sorumluluklarımızın başlında geldiğinin yeni bir kanıtıdır. 


Nereden gelirse gelsin, hedefi ne olursa olsun, gerekçesi ne olursa olsun bütün terör örgütleriyle kararlılıkla mücadele etmek Hükümetin öncelikli görevidir. Aynı şekilde terörü destekleyenlerle, teşvik edenlerle veya himaye edenlerle de mücadele etmemiz gerekiyor.


Dün akşamki saldırıyla ilgili olarak bugün  BBC radyosunun iki ayrı programındaki sunucuların sorularına özetle şu cevapları verdim:


 -Şimdiye kadar hiçbir örgüt bu saldırının sorumluluğunu üstlenmedi. Ancak Başbakan bu eylemin Suriye doğumlu bir PYD mensubunun desteğiyle gerçekleştirdiğini açıkladı. Bazı şüpheliler de göz altına alındı.


-Türkiye bir süreden beri dünya ülkelerine PYD’nin de bir terör örgütü olduğunu,  PKK ile PYD arasında yakın bir işbirliği olduğunu ve her iki örgütle de mücadele etmek gerektiğini anlatmaya çalışıyordu. Ancak bu konuda bazı müttefiklerimizin farklı görüşte olduklarını görüyoruz.


-Birkaç gün önce PYD’nin Moskova’da açılan bürosunda PKK lideri Öcalan’ın resminin baş köşede yer aldığı görüldü. İki örgüt arasındaki yakın ilişkinin örneklerinden biri budur.


-Bazı Amerikan Düşünce kuruluşlarının yayınladıkları raporlarda da bu iki örgüt arasındaki işbirliği örnekleriyle anlatılıyor. Uluslararası Af Örgütü de PYD’nin bazı eylemlerinin savaş suçu oluşturduğunu açıkladı.


-Bu son saldırıya karşı Türkiye’nin nasıl bir tepki göstereceğini görmek için biraz beklemek gerekiyor. Ancak bu saldırı Suriye’nin ve Irak’ın Kuzeyinde terörist örgütlerle mücadelede müttefiklerin Türkiye’yle daha yakın bir  işbirliği yapmalarının önemini ortaya koydu.


 Maalesef şimdiye kadar Kuzey Irak’ta PKK’yla mücadelemizde müttefiklerimizden yeterli desteği görmedik.


 Bu ülkelerdeki bütün terör örgütleriyle hiçbir ülkenin tek başına mücadele etmesini beklememek lazımdır. Ayrıca terör örgütlerini farklılaştırmak da doğru değildir. İyi terörist, kötü terörist yoktur. 


Bazı müttefiklerimiz kendilerinin tehlikeli gördükleri terör örgütleriyle her yola baş vurarak mücadele ederken Türkiye’nin PKK’yla masaya oturup çözüm aramasını tavsiye ediyorlar. Bu doğru ve adil bir yaklaşım değildir.


Türkiye’deki Kürtlerin durumuyla PKK terörünü birbirine karıştırmamak gerekir. PKK’nın terörist saldırılarının sonucunda hayatını kaybedenlerin birçoğu Kürt kökenli vatandaşlarımızdır.


PKK’nın ve PYD’nin,  başka bir terör örgütü olan IŞİD’la mücadele ediyor olmaları onların terörist olma özelliğini ortadan kaldırmaz, Türkiye yönelik saldırılarını göz ardı etmemize yol açamaz. Bu örgütlerin IŞİD’la mücadele etmeleri nedeniyle onların Batı ülkelerinin meşru kara gücü gibi göstermeye çalışmak ahlaki değildir ve kabul edilemez.

İzlenme: 4059 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ