• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

BBC'ye verdiğim mülakat

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Dün BBC’ye verdiğim mülakatta özetle şunları söyledim:

Türkiye’nin çağrısı üzerine, NATO Antlaşmasının 4. maddesi çerçevesinde yapılan NATO Konseyi toplantısı bir bilgi ve görüş alış verişi niteliği taşımaktadır. Türkiye bütün terör örgütlerine karşı yaptığı mücadeleye NATO’dan güçlü bir siyasi destek beklemektedir.
Sınırımızın Suriye tarafından 90 kilometre uzunluğunda bir bölge halen IŞID’ın denetimi altındadır. Bu konuda daha yakın bir işbirliği yaparak IŞİD’ın bölgeden uzaklaştırılmasını sağlamalıyız.
Önemli olan NATO’da bütün terör örgütleriyle mücadele etme konusunda ortak bir mutabakatın bulunmasıdır. Maalesef bazı Avrupalı liderler Türkiye’nin dikkatini IŞİD’e yönlendirmesini, PKK gibi başka terör örgütlerini adeta görmezlikten gelmesini istiyorlar. Bu mümkün değildir. Çünkü PKK çok ciddi bir tehdit kaynağıdır. Daha dün PKK’lılar bir binbaşımızı şehit ettiler ve eşini de yaraladırlar. İçinde yolcu bulunan şehir otobüslerini molotof kokteyli atarak yaktılar. Bu kadar tehlikeli bir terör örgütünü görmezlikten gelmesini ve onunla mücadeleden vaz geçmesini hiç kimse Türkiye’den beklememelidir.

Bence Suriye ve Irak’taki IŞİD termör örgütüyle mücadelede başka terör örgütlerinin çabalarına bel bağlanmamalıdır. Terörle mücadelesde esas görev Suriye ve Irak hükümetlerine düşmektedir.

Türk hükümeti Suriye’ye kara birliği göndermeye niyetli olmadığını açıkladı. Hiçbir NATO ülkesi ve hiçbir bölge ülkesi kara birliği göndermezken Türkiye niçin göndersin? Bunun Türkiye’nin güvenliği açısından çok ciddi sonuçları ve sakıncaları olur.

NATO’dan siyasi alanda dayanışma bekliyoruz. Geçmişte bazı sorunlar yaşadık. Bazı NATO ülkeleri Türkiye’ye verdikleri silahları PKK terör örgütüyle mücadelemizde kullandığımız için ülkemize karşı askeri ambargo uyguladılar. Düşününüz, bir NATO ülkesi teröristlerle mücadelede başka bir NATO ülkesinin verdiği silahları kullandığı için ambargoya maruz kalıyor. Geçmişte böyle tecrübeler yaşadık. Onun için şimdi bütün terör örgütleriyle mücadelemizde ittifak içinde gerçek bir dayanışmaya gerek duyuyoruz. Hiç kimse bize ‘iyi teröristten, kötü teröristten’ , ‘müzakere edebileceğimiz terör örgütünden, mücadele etmemiz gereken terör örgütünden’ söz etmemelidir. Terör örgütleri arasında böyle ayırımlar yapılması geçmişte Türk halkının rahatsızlığına ve güçlü tepkisine yol açtı.

 


İzlenme: 4179 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ