Gerçek Sözcü Özel Haber

Biden Yönetimi ve S-400, F-35 Tartışmaları

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Joe Biden'in ABD Başkanlığını üstlenmesiyle birlikte Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füzelerini almasına tepkiler yeniden gündeme geldi. Yeni ABD yönetiminin bu konuda Türkiye'ye kuvvetle tepki göstereceği ve yaptırımları belki daha da arttırarak sürdüreceği anlaşılıyor.


Türkiye'ye karşı ileri sürülen gerekçelerden biri S-400'lerin NATO sistemleriyle bağdaşmaz olduğu idiası. Oysa S-400'lerin bir önceki modeli S-300'ler Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya gibi NATO ülkelerinin silahlı kuvvetlerinde görev yapıyor.
 
Üstelik bu füzeleri NATO ülkelerinin katıldığı tatbikatlarda kullanıyorlar.  Slovakya S-300PMU füzelerini 2005 yılının Nisan ayında Fransa ve Almanya'nın katıldığı Trial Hammer NATO tatbikatında kullandı.
 
2020 yılının kasım ayında Girit'te düzenlenen bir tatbikatta da Yunanistan S-300 füzelerini kullandı. Bu tatbikata katılan ülkeler arasında bazı Orta Doğu ülkelerinin yanı sıra Amerika, Almanya ve Hollanda gibi NATO ülkeleri de vardı.
 
Türkiye'nin Rusya'dan S-400'leri almasına tepki olarak Amerika ülkemize F-35 uçaklarını satmaktan vaz geçti. Oysa envanterinde S-300 füzeleri bulunan Yunanistan'ın son günlerde F-35 uçakları satın alma kararını Atina'daki ABD Büyükelçisinin sevinçle karşıladığı bildiriliyor.  
 
S-400'ler S-300'lerin geliştirilmiş bir modeli. Türkiye S-400'ler yerine S-300'leri alsaydı bu NATO ve Amerika için hiçbir sorun yaratmazdı diyen bir NATO veya ABD yetkilisi çıktı mı? Bütün sorun bizim yeni model S-400'leri almamızdan mı kaynaklanıyor? Yoksa sorun S-400'lere ve F-35'lere sahip olan Türkiye'nin bölgedeki askeri dengeleri daha da lehine çevirmesinden duyulan kaygılardan mı kaynaklanıyor?
 
Öte yandan Türkiye'nin S-400'lere sahip olması halinde Rusya F-35'lerin bütün sırlarını öğrenir diyenlerin gerekçeleri de merak konusudur. Yani F-35'ler radar menzili 600 kilometreye varan S-400'lerin konuşlandırıldığı ülkelerin topraklarının üzerinden veya civarından uçamayacak mı? Örneğin Rusya Suriye'de S-400'ler bulundurursa İsrail'in elindeki F-35'lerin sırları tehlikeye mi girecek?
 
Türkiye aynı zamanda S-400'lere ve F-35'lere sahip olamaz diyenler acaba bu çelişkileri nasıl izah edecek?
 
Bu gibi sorulara acaba NATO'daki Amerikalı uzmanlar nasıl cevap veriyor?

İzlenme: 204 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ