• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Biden'ın ziyareti hakkında Yeniçağ'da yayınlanan görüşlerim

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Bugünkü Yeniçağ gazetesinde Joe Biden'ın Türkiye ziyaretiyle ilgili olarak benimle yapılan bir söyleşi yayınlandı. Söyleşinin metni şöyle:rn

 

rn

Ali Emekli Büyükelçi Öymen, ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın ziyaretiyle Türkiye-ABD ilişkilerinin toz pembe olmadığının görüldüğünü söyledi, “Türkiye’ye verilen bir şey yok. Hep taviz isteniyor” dedi.

Haber: Hanife Açıkalın

 


Joe Biden’in Türkiye ziyaretini değerlendiren emekli Büyükelçi Onur Öymen, “Ermeni, Kıbrıs ve Kürt konularında zarara uğrayan taraf hep biz oluyoruz” dedi
rnEmekli Büyükelçi Onur Öymen, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Türkiye ziyaretinin şifrelerini çözdü. Türkiye-ABD ilişkilerinin toz pembe olmadığının görüldüğünü ifade eden Öymen, “Türkiye, bir şey isteyemeyen ama kendisinden çok şey istenen ülke durumunda. Türkiye’ye verdikleri bir şey yok. Ermeni, Kıbrıs, ve Kürt konularında daima Türkiye’den taviz isteniyor” dedi.


 


Büyük Kürdistan projesi


 

rn

Biden’in görüşmelerde Türkiye’den şikayet ettiğinin görüldüğünü ifade eden Öymen, iki ülke arasında Orta Doğu’da yaşanan sorunlara ilişkin ciddi görüş ayrılıklarının bulunduğunu söyledi. Biden'ın Harvard Üniversitesinde yaptığı bir konuşmada Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun yeteneksiz ve başarısız olduğunu açıkça ifade ettiğini kaydeden Öymen, bu ülkenin izlediği politikalarla adım adım Bağımsız Kürdistan’ın kurulmasının önünü açtığına dikkat çekti. ABD’nin Ayn el-Arap’a diğer ülkelerin değil de sadece Türkiye’nin asker göndermesini istediğini ifade eden Öymen, “Türkiye'nin Kandil’e askeri operasyon yapmasını, PKK'yı tasfiye etmesini istemiyorlar” diye konuştu. Peşmergelerin Ayn el-Arap’a geçmesi karşılığında Türkiye’nin de Kandil’e operasyon düzenleme istediğini masaya koyması gerektiğini anlatan Öymen, bunun yapılmadığını belirtti. Öymen, “Türkiye, Musul’daki Türkmenler’in korunması için askeri harekat yapmaya karar verirsek buna engel olmayın demeliydi ama diyemedi. Kerkük’ün korunması için asker göndereceğiz diyemedi. Mahmur kampını boşaltın diyemedi. Kandil’i tahliye edin diyemedi” dedi.

rn

 


İstemeyi biliyorlar


 


ABD’lilerin Türkiye ziyaretinin asıl amacının taviz koparmak olduğunu vurgulayan Öymen, bunda da başarılı olduklarını anlattı. ABD’nin Türkiye’nin önceliklerini dikkate almadığını kaydeden Öymen sözlerini şöyle tamamladı: “Bizden İncirlik’in kullanılmasını, Ayn el-Arap’a asker göndermemizi istiyorlar. ’Esad’a değil IŞİD’e öncelik verin, PKK ile savaşmayın, müzakere edin, Kıbrıs’ta Rumları tatmin edin, Doğu Akdeniz'de petrol araştırmayın, bırakın doğal gazı Rumlar çıkarsın’ diyorlar. Hep isteyen taraf onlar ve hep bizden bir şeyler koparıyorlar."


Saygılar, sevgiler.

İzlenme: 4127 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ