Gerçek Sözcü Özel Haber

Bölgemizde​ki vahim gelişmeler​le ilgili düşünceler

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Dün Ceylanpınar'da Suriye'den açılan ateş sonucunda maalesef bir vatandaşımız daha hayatını kaybetti, iki vatandaşımız da yaralandı. Normal koşullarda, bu gibi durumlarda ilgili hükümeti protesto edersiniz, sorumluların cezalandırılmasını, benzeri olayların önlenmesini istersiniz ve tazminat talep edersiniz. Ne yazık ki, bugünkü koşullarda Türkiye bunu yapabilecek durumda değil. Çünkü Suriye Hükümetini gayrı meşru ilan etmişsiniz. Ayrıca Suriye'nin Türkiye sınırındaki bölgeye PKK'nın uzantısı olan PYD el koymuş, başka bir silahlı grup olan Özgür Suriye Ordusuyla çarpışıyor. Bunun bedelini de Türk vatandaşları canlarıyla ödüyor. 

Mısır'da halk ikiye bölünmüş gözüküyor. Güvenlik güçlerinin müdahalesi ve iki grup arasındaki çatışmalar sonucunda sadece dün ölenlerin sayısı 100'ü aştı. Mursi aleyhine, evvelce Hamas'la işbirliği yaptığı gerekçesiyle, dava açılıyor. Mısır'da bir iç savaşın ilk işaretleri görülüyor. 

Gene dün Tunus'ta muhalif liderlerden, ülke yönetimindeki İslamcıları eleştirdiği için boy hedefii olan Muhammed Brahimi öldürüldü. İçişleri Bakanı başka bir muhalif lider Şükrü Beleyid'i Şubat ayında öldürenlerin de aynı silahı kullandığını açıkladı ve bu cinayeti Selefi militanların işlediğini söyledi. Tunus da bir kaos ortamına sürükleniyor.

Gerek Suriye'de gerek diğer bölge ülkelerinde giderek vahim bir hal alan bu durumun önlenmesinin, bölgenin barış ve istikrara kavuşturulmasının çaresi bütün bölge ülkelerinin çağdaş anlamda gerçek bir demokrasiye kavuşturulmalarıdır. Bunun yolu da laiklikten geçiyor. Zira halkı Müslüman olan ülkelerde laiklik olmadan gerçek bir demokrasi olamaz. 

Başbakan Erdoğan evvelce Mısır'a, Libya'ya ve Tunus'a yaptığı ziyaretlerde bu ülkelere laik bir devlet düzeni kurmalarını önermişti. Müslüman Kardeşler'den büyük tepki aldı ve bir daha laiklikten bahsetmedi. Ne yazık ki, bölgeyle ilgili olarak sık sık demeç veren muhalefet liderlerinin ve sözcülerinin de laiklikten söz ettiklerini pek işitmiyoruz. Bölge ülkelerinde gerçek bir demokrasinin yerleştirilmesinden çok kendi çıkarlarına hizmet edecek yönetimlerin iş başına gelmelerini isteyen büyük devletler de laiklikten söz etmiyor.

Türkiye bütün bölge için laik, demokratik, insan haklarına saygılı ve özgürlükçü bir devlet modeli oluşturabilirdi. Ne yazık ki, son yıllarda bütün bu alanlarda hızla geriye giden Türklye, dünya demokrasileri arasında 89. sıraya düştü. 

AKP iktidarı şimdi yurt içindeki ve dışındaki terör örgütleriyle ve hükümetlerle silahlı mücadeleye giren silahlı gruplarla görüşüp onları ikna etmeye çalışarak sonuç almaya, Türkiye'nin meselelerini bu yolla çözmeye ve bölgeye nizam vermeye çalışıyor. Suriye sınırında PYD bayrağının indirilip onun üst kuruluşunun bayrağının çektirilmesini başarı gibi sunuyor. Oysa ortada değişen bir şey yok. PYD terör örgütü Türkiye sınırı boyunca Suriye'nin büyük bir bölümünü fiilen işgal etmiş durumda.

Sınırımızdaki ve bögedeki durum sürdürülebilir bir durum değildir. Cenevre'de yapılması kararlaşırılan görüşmeleri sürekli olarak erteleyenler kendi çıkarlarına en uygun ortamı yaratmaya çalışıyorlar. Bunun bedelini Suriye halkı ödüyor. Suriye'de şimdiye kadar ölenlerin sayısı 100.000'i buldu, bunların % 47'si siviller. Her hafta 6.000 kişi komşu ülkelere göç ediyor.

Türkiye gibi ülkelerin silahlı muhalif grupları teşvik etmek yerine diplomatik müzakerelerin bir an önce başlamasına katkı sağlamaya çalışmaları daha uygun olur. Bölgede barış ve istikrarın sağlanmasının ve Türkiye'nin güvenliğinin korunmasının yolu budur. Bugün bölge ülkelerinin vatandaşlarının sırtından kendi ekonomik ve stratejik menfaatlerini kollamaya çalışanları ve bu gelişmeleri belirli bir dini grubu veya mezhebi egemen kılmaya çalışanları tarih affetmeyecektir.

İzlenme: 4550 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ