• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Çanakkale zaferi ve Atatürk

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Çanakkale zaferinin 100. Yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz. Bu büyük zafer Türklerin en güç koşullarda bile varını yoğunu ortaya koyarak savaş meydanlarında ne kadar büyük bir destan yazabildiklerinin kanıtını oluşturuyor.

 

Çanakkale’de üstün bir inanç ve azimle dünyanın en büyük devletlerinin donanmalarını ve ordularını yenilgiye uğratan Türk askerlerinin bu üstün başarısında Mustafa Kemal’in askeri dehasının büyük katkısı olmuştur.

 

Son zamanlarda Atatürk’ün Çanakkale zaferindeki öncü rolünü görmek istemeyenler, Çanakkale savaşlarından söz ederken O’nun adını bile anmak istemeyenler çıkıyor.

Oysa dünya Atatürk’ün Çanakkale’de Savaşındaki rolünü hayranlıkla izlemiştir.

Atatürk’ün başarısını İngiliz Resmi Harp Tarihi şöyle dile getirmektedir:

“Liman von Sanders’in bugün Türkiye’yi idare etmekte olan ve o zaman bir tümen komutanlığında bulunan ‘mukadderatın adamından’ aldığı kuvvet ve ilhamın yüksek kıymetine paha biçmek imkânsızdır.

Anzak Kolordusunun 25 Nisan’da ilk ihraç gününde hedefini zaptetmeye muvaffak olamayışının en birinci âmili bu subayın bizzat mevcudiyeti ve vaziyete hâkim olmasıdır. O şahsiyetin 9 Ağustos’ta bir an içinde şimal mıntıka komutanlığına tayin edilerek burada gösterdiği yüksek cesaretli hareketlerdir ki, 9 ncu Kolordunun ilerlemesine mani olmuş ve bunu durdurmuştur. Yirmidört saat sonra O’nun bizzat yaptığı bir keşiften sonra Conkbayırı’nda yaptığı çok parlak bir mukabil taarruz neticesinde Türkler Sarıbayır Sırtları üzerinde zapt edilemez bir mevziye yerleştiler. Tarihte, bir tümen komutanının üç muhtelif yerde vaziyete nüfuz ederek yalnız bir muharebenin gidişine değil, aynı zamanda bir seferin akıbetine ve belki bir milletin mukadderatına tesir yapacak vaziyet ihdas etmesine nadiren tesadüf edilir.”

Gallipoli kitabının yazarı Alan Moorehead da şöyle diyor:

“O genç ve dahi Türk Komutanının o esnada Çanakkale’de bulunması, müttefikler bakımından tarihin en acı darbelerden biridir.”

 

Atatürk zaferleriyle, devrimleriyle ve eserleriyle Türk milletinin gönlündeki yerini çoktan almıştır. Güneşi balçıkla sıvamak isteyenlerin tarihi gerçekleri değiştirmeye güçleri yetmeyecektir.

 

Bizim İsmet İnönü’nün dediği gibi söyleyeceğimiz şudur:

 

Eşsiz kahraman Atatürk, vatan sana minnettardır.


Saygılar, sevgiler.


Onur Öymen


İzlenme: 4165 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ