• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Kıbrıs'la ilgili, uyarı ve önerileri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 16 Aralık'ta Fox TV'ye verdiği mülakatta Kıbrıs'la ilgili olarak yaptığı uyarı ve önerileri aşağıda sunuyorum.

 

Saygılar, sevgiler.

 

Onur Öymen

 

 

"Kıbrıs üzerinde görüşmeler bir süreden beri çok yukarı düzeyde devam ediyor ve taraflar, bir çözüme çok yaklaşıldığı izlenimini paylaşıyorlar. Henüz ayrıntılı bir bilgimiz yok ama Ocak'ın 11'inde son temaslar yapılacak. Bakın herkes alışılmış bir anlayış içerisinde: "Aman Kıbrıs'ta siyasi bir çözüm bulalım" havasını sergiliyor. 

Elbette Kıbrıs'ta Türk toplumunun haklarını hukukunu koruyacak, eşit bir statü sağlayacak bir oluşum hepimizi mutlu eder, çok seviniriz. Ama, yeni bir tablo var; oraya dikkati çekmek istiyorum. Bakınız Ortadoğu yangın yeri. Ortadoğu'da kıyamet kopuyor. Rusya, daha önce var olan hava üssüne ek olarak bir üst daha tesis etti. Hem Tarsus'ta bir üssü var şimdi yeni bir üst daha kuruyor. İngilizlerin Kıbrıs'ta bir üssü var.  Önümüzdeki döne,m, askeri bakımdan da orası çok ciddi bir biçimde kaynayacak. Yani, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu dünyenın en stratejik bölgesi olarak gözüküyor. 

Böyle bir ortamda, terör o bölgede giderek yaygınlaşıyor. Oradan Kıbrıs'a sıçrama olasılığı var. Böyle bir ortamda, şimdi bir çözüm yapıyoruz diye Türkiye'nin Kıbrıs'taki tarihi hukukunu tamamen terk etmesi, orada bulunan anlaşmaya dayanak olarak var olan askerlerimizi geri çekmemiz öngörülüyor; böyle bir temas yapılıyor. 

Ben bunun çok tehlikeli bir gelişme olabileceğini ve buna teslim olunmaması gerektiğini bir uyarı olarak söylemek istiyorum. Orada bırakın Türk askerini çekmeyi, bir anlaşma ile bağımsız federal bir Kıbrıs Devleti kurulsa dahi Türkiye Cumhuriyeti, orada bir askeri üst sahibi olmayı, kalıcı bir şekilde üst sahibi olmayı, İngilizlerin üssü gibi Türkler'in de orada bir askeri bir üst sahibi olmasının büyük önem taşıdığını söylemek istiyorum.

Aman dikkat! Kıbrıs'a aman dikkat! Çözüm var diye,  siyasi kimliği tartışmalı bir AB Devleti kuracağız diye Türkiye Cumhuriyeti'nin temel çıkarları orada feda edilmemelidir. Türkiye, Kıbrıs'ta hem oradaki Türk toplumunun hukukunu, hakkını, eşitliğini güvence altına almalıdır; hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin orada kalıcı bir üsse sahip olması konusu yeniden değerlendirilmelidir. Bu, fevkalade önemlidir"   

İzlenme: 3859 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ