• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

CHP içindeki bazı tartışmalar

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Son günlerde CHP içindeki bazı tartışmalar kamuoyuna yoğun biçimde yansıtılıyor. Aslında demokratik ülkelerde bir siyasi partinin içinde izlenecek yöntemler, kullanılacak üslup, güncel gelişmelerin nasıl değerlendirilmesi gerektiği gibi konularda farklı görüşlerin ortaya çıkması ve tartışmalar yapılması doğaldır. Parti içi demokrasinin gereği olan bu tartışmaları yadırgamamak gerekir.
Ancak partinin temel ilkelerine, temel yaklaşımlarına, programının esaslarına karşı çıkılması, partinin geçmişinin suçlanması ciddi sorunlar yaratır ve partinin gücünü zayıflatır. Bu temel konularda çelişkili beyanlar da partiye zarar verir. Partiye üye olanların CHP’nin ilkelerine ve programına sadık olmaları beklenir. Bu ilkeleri benimsemeyenlerin kendilerine uygun ortamlarda siyaset yapmaları bence daha doğru olur.

CHP içindeki tartışmaların maalesef zaman zaman temel konulardaki bazı görüş ayrılıklarını yansıttığı izlenimi yaygınlaşmaktadır. Bu konuların başında mevcut anayasanın ortadan kaldırılarak yepyeni bir anayasa yapılması yer almaktadır. Bu Meclisin mevcut anayasayı, değişmez maddeleri de dahil olmak üzere, tümüyle ortadan kaldırıp yepyeni bir anayasa yapmasının hukukumuzun temel ilkelerine aykırı olduğu en yetkili uzmanlar tarafından açıklanmıştır. CHP içinde bu konuda farklı yaklaşımlar olduğu izlenimi alınıyor. Bunun mutlaka açıklığa kavuşturulması gerekir.

Ayrıca, CHP’nin, Anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek ilk üç maddesinde, şekli de olsa, bir değişiklik önerisinde bulunması, başka partilerin de başka kelimeleri değiştirme girişimlerinin kabul edilebileceği anlamına gelir. Nitekim AKP'nin de BDP'nin de bu maddelerle ilgili değişiklik önerileri var. Bu konuda yapılan yanlışın “sehven yapılmıştır” diye geçiştirilmesi mümkün değildir.

Aynı şekilde bir yandan Türk ulusu demek, bir yandan da Atatürk dönemimden beri 90 yıldır bütün anayasalarımızda yer alan Türklük tanımından vaz geçmek temel politikalardan sapma olarak değerlendirilir. “Hangi etnik kökenden gelirsek gelelim hepimiz Türk’üz” diyemeyenlerin Atatürk’ün millet anlayışını benimsediklerini söylemek mümkün müdür? Bu gibi düşüncelerin parti yönetiminde yeri olabilir mi?

Elinden silahı bırakmayan, silah zoruyla anayasa ve rejim değişikliği için dayatan bir terör örgütüyle doğrudan veya dolaylı müzakerelerde bulunulmasını kabul etmek de uzun yılardan beri kararlılıkla izlenen parti politikalardan vaz geçmek anlamına gelir.

Üstelik dolaylı temasların Meclis çatısı altına taşınarak, hangi gerekçeyle olursa olsun, bir terör örgütünün Meclisin muhatabı haline getirilmek istenmesi Partinin temel ilkelerden büsbütün uzaklaşmak anlamına gelmez mi?

Terörü sona erdirmek hükümetin görevidir. Muhalefet Mecliste Hükümetin bu konuda izleyeceği tutumu, politikaları ve yöntemleri denetlemek ve gerektiğinde eleştirmekle görevlidir. Muhalefetin iktidarın bu gibi konulardaki icrai sorumluluğunu paylaşması bence doğru değildir.

Örneğin, ülkemizdeki teröristlerin işledikleri suçlar dolayısıyla ülkemizden diledikleri gibi çekip gitmeleri yolunda iktidarın yaptığı çağrıya muhalefet onay verebilir mi? Bu süreci izleyecek bir komisyonun, hangi formül altında olursa olsun, Meclisin çatısı altında oluşturulması kabul edilebilir mi?

Aynı şekilde halkımızın duyarlılığına yol açan bazı yargı uygulamalarına karşı alınacak tavır konusunda Parti yöneticilerinin farklı çizgileri savunmaları Parti tabanında ve kamuoyunda rahatsızlık yaratır.

Bütün bu konularda Partinin uzun yıllardan beri savunduğu temel yaklaşımlarını, hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak kadar açık biçimde bir kere daha kamuoyuyla paylaşması şimdi her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi herkesin kendi kişisel düşünce ve beklentilerine göre yön verebileceği bir parti değildir.

İzlenme: 4230 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ