• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

"CHP'de etnik şovenizme yer olamaz" diyenler hakkında düşünceler

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Bazıları "CHP'de etnik şovenizme yer olamaz" diyorlar. Bu sözlere açıklık getirmek gerekiyor. Acaba kimleri kastediyorlar? Biz CHP'liler olarak faşit ve şovenist gibi yaftalamaları hiçbir zaman kabul etmedik. Başbakan'ın İsmet İnönü'den "faşist diktatör" diye söz etmesine de güçlü tepki gösterenlerden olduk. 

Benim görev yaptığım yıllarda CHP içinde şovenist düşünceli kimseye rastlamadım. Ama birçok Avrupalı parlamenterin Kemalizmi şovenist bir düşünce gibi göstermeye çalıştıklarını ve "CHP Kemalizmden vaz geçmedikçe Avrupalı bir parti olamaz" dediklerini duydum. Keza "Türkiye Kemalizmden vaz geçmeden AB üyesi olamaz" diyenleri işittim. Her defasında kendilerine gerekli cevapları verdik. Esas tepki göstrerilmesi gerekenler onlardır. 

Eğer Türkiye'de de bazıları Atatürkçülüğü etnik şovenizm gibi anlıyorlarsa onlara Atatürk'ün şovenizm karşıtı düşüncelerini daha iyi incelemelerini tavsiye ederim. Atatürk'ün milliyetçilik tanımı onun düşüncelerini öğrenmek isteyenlere kaynak olabilir. Aynı şekilde Atatürk'ün Hitler ve Mussolini hakkındaki söyledikleri de onun nasıl şovenizm karşıtı olduğunu anlamaya yeter. 

Şovenizmin en çarpıcı örneklerine bize bugün ders vermeye çalışan bazı ülkelerin geçmişteki liderlerinin sözlerinde rastlamak mümkündür. Bu konuda merakı olanlara Ulusal Çıkarlar isimli kitabımı okumalarını tavsiye ederim.

Saygılar, sevgiler.

İzlenme: 4284 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR