• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

CHP'nin AKP ile koalisyon kurmasını arzu edenler iyi düşünmelidir

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

7 Haziran seçimlerinde halkımız AKP'nin dışarıda kalacağı bir koalisyon kurulması veya HDP'nin dışarıdan destekleyeceği bir CHP-MHP Hükümetinin oluşturulması için fırsat vermişti. Son günlerde yapılan bazı açıklamalar bu olasılıklara kapıyı kapatmışa benziyor. Muhalefet liderleri yüz yüze konuşma yoluna dahi gitmeden, medyalar aracılığıyla AKP'siz bir hükümet seçeneğinin yolunun tıkanması kuşkusuz AKP'nin mutlaka hükümetin içinde olmasını savunan iç ve dış çevreleri sevindirmiştir.
AKP dışında bir koalisyon kurmak için çeşitli öneriler sunan CHP'nin, bu yolun tıkanmasından sonra şimdi AKP'yle koalisyona mümkün, hatta tercih edilebilir bir seçenek gibi bakmaya başladığı izlenimi alınıyor.
Uzun yıllardan beri iktidarın ortağı olamayan bir partinin içinde çeşitli düşünce ve beklentilerle hükümete katılmayı benimseyenlerin bulunması anlaşılabilir. Ancak, Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak gibi gerekçelerl ileri sürerek böyle bir seçeneğe yönelmeyi düşünenler varsa onların hatırlamalarında fayda olabilecek bazı unsurlar şunlardır:
1- AKP'li hükümet oluşturulması kaçınılmazsa böyle bir koalisyonun CHP'siz de oluşturulması mümkündür.
2- AKP'yle bir koalisyonun CHP'ye ne kazandıracağı ve hangi çevreleri sevindireceği, ne kaybettireceği ve CHP'ye gönül veren kesimleri nasıl hüsrana uğratacağı iyi hesap edilmelidir.
3- Iki büyük partinin bir büyük koalisyon kurmalarının dünyada örnekleri vardır. Almanya'da Hıristiyan Demokrat ve Sosyal Demokrat Partiler böyle koalisyonlar kurmuşlardır. Ancak unutulmaması gereken husus Atatürk'ün öncülüğünde CHP'nin büyük devrimler yaparak çağdaş, laik ve demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu olma özelliği taşıdığı, AKP'nin ise bu devrimlerin bir çoğunu benimsemeyen ve Osmanlı döneminin özlemini çektiğini sık sık dile getiren bir parti olduğudur.
Demokratik ülkelerde, rejime ilişkin olarak aralarında köklü görüş ayrılıkları olan partilerin koalisyon yaptıkların örneği pek yoktur. Türkiye'de bu konuda yaşanan bazı denemeler laik cumhuriyeti güçlendirecek sonuçlar vermemiştir
4- Birçok açıdan güç ve zahmeti olacağının bilinmesine rağmen bir erken seçimin bile AKP-CHP koalisyonundan daha sakıncalı olup olmayacağı da iyi değerlendirilmelidir.
Bütün bu gerçekler ortadayken CHP'yi AKP'yle bir koalisyona sürüklemeye çalışanlar tarih karşısında taşıyacakları sorumluluğun bilinciyle hareket etmelidirler.

Saygılar, sevgiler.

Onur Öymen

İzlenme: 4074 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ