• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

CHP'nin kimliğiyle ilgi soruya verilen cevap üzerine düşünceler

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Dünkü bazı gazetelerde Sayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Almanya’da yayınlanan Frankfurter Allgemaine Zeitung gazetesinde verdiği bir demeçteki bazı ifadelerine değinilerek Partinin kimliğine ilişkin sözlerine atıfta bulunulmaktadır.

Gerçekten Frankfurter Allgfemaine Zeitung'un 9 Temmuz 2013 tarihli nüshasında yer alan mülakatında Sayın Genel Başkan, CHP’nin Kemalist, solcu ve sosyal demokrat özelliklerini vurgulamıştır.

Ancak gazetenin: “SPD ve Yeşiller Partisinde CHP’nin şimdiki haliyle sosyal demokrat bir parti olmadığı, kısmen nasyonalist ve şovenist bir parti olduğu yolunda söylentiler bulunduğu" yolundaki sorusuna Sayın Kılıçdaroğlu şu cevabı vermiştir:

“Evvelce öyleydi ama artık değil”

Eğer bu sözler bir çeviri hatasından kaynaklanmıyorsa Sayın CHP Genel Başkanının sözlerinden Partisinin evvelce Almanya'da bazı partilerin benimsediği şekilde "milliyetçi ve şovenist bir parti” olduğunu kabul ettiği anlamı çıkmaktadır.

Türk Dil Kurumu Sözlüğünde "şovenizm" kelimesi şöyle tarif edilmektedir:

"Kendi ulusunu öne çıkartarak değişik ırk ve uluslar arasında düşmanlık yaratmayı amaçlayan ve bu yolda kışkırtmalarda bulunan aşırı akım"

CHP'nin geçmişinde bu anlama gelecek hiçbir politika hiç bir Parti liderimiz tarafından benimsenmemiş ve CHP hiçbir zaman şovenist bir parti olmamıştır.

Almanya’da “milliyetçilik” sözünden çoğunlukla Hitler dönemindeki ırkçı milliyetçiliğin kastedildiği bilinmektedir. Atatürk’ün ve CHP’nin milliyetçilik anlayışı ise ırkçılığı reddeden bir anlayıştır.

Atatürk milleti şu şekilde tarif eder: “Zengin bir hatıra mirasına sahip olan,
birlikte yaşamak hususunda ortak arzu ve bunu kabulde samimi olan ve sahip olunan mirasın korunmasına birlikte devam hususunda istek ve dilekleri ortak olan insanların birleşmesinden oluşan topluma millet adı verilir”

Atatürk milliyetçilik anlayışını şöyle tanımlamıştır:
"Gerçi bize milliyetçi derler. Ama biz öyle milliyetçileriz ki, işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız Bizim ulusçuluğumuz, bencilce ve mağrurca bir ulusçuluk değildir”

Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşundan itibaren Atatürk’ün bu milliyetçilik anlayışını benimsemiştir. CHP'nin ilkelerini simgeleyen Altı Oktan birini oluşturan Milliyetçilik ilkesi de bu yaklaşımı yansıtır.

CHP’nin 2008 yılında kabul edilen ve bugün de geçerli olan CHP Programının Milliyetçilik bölümünün başlangıç kısmı şöyledir:

"CHP Atatürk milliyetçiliğini benimsemektedir: Türkiye Cumhuriyeti din, dil, ırk ve etnik köken temelleri üzerinde değil, siyasal bilinç ve ideal beraberliği zemininde kurulmuştur. Milliyetçilik, ırk, köken, din, mezhep, bölgecilik, kavimcilik anlayışlarının, ulusal düzeyde aşılmasıdır. Türkiye hiçbir zaman ırk, kan ve kafatası esasına göre yönetilen bir devlet olmamıştır, olmayacaktır. Ülkenin sorunlarının çözümüne ırk temelinde değil yurttaş temelinde yaklaşmaktayız. Türkiye’nin bölünmesine ve parçalanmasına yönelik tüm düşünceleri CHP kesinlikle reddeder. CHP sosyal demokrat anlayışın gereği olarak iktisaden ve siyasi açıdan güçlü sınıfın bu güce sahip olmayan sınıflar üzerinde egemenlik kurmasını reddeder."

Bu anlayış yalnız CHP’nin görüşü de değildir.

Anayasamızın giriş bölümü şöyle başlamaktadır:

“Türk Vatanı ve Milletinin ebedî varlığını ve Yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü belirleyen bu Anayasa, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, ölümsüz önder ve eşsiz kahraman Atatürk’ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve O’nun inkılâp ve ilkeleri doğrultusunda…”

Atatürk milliyetçiliğine bağlılık Anayasamızın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek maddeleri arasında da yer almaktadır.

Yani Atatürk milliyetçiliği Anayasamızın temel taşıdır. Atatü milliyetçiliğinin 19. Yüzyıla, hatta 20. Yüzyılın ilk yarısına damgasını vuran ırkçı ve yayılmacı milliyetçilikle ilgisi yoktur. Atatürk o anlamdaki milliyetçiliği daima reddetmiştir.

Bu gerçekler ortadayken Almanya'daki bazı çevrelerin CHP'yi olduğundan çok farklı bir şekilde ve suçlayıcı bir dille eleştirmeleri kabul edilemez.

CHP'nin geçmişiyle ilgili olarak bu ithamlara haklılık kazandırıcı bir söylemde bulunulması da bence bütün örgütümüzü ve Partimize gönül veren bütün yurttaşlarımızı derinden incitir. Cumhuriyet Halk Partililer geçmişlerinden
utanç değil, gurur duyarlar.Geçmişimizi suçlayarak daha başarılı bir gelecek yaratamayız.

Geçmişine sahip çıkamayan Partilerin geleceği de olmaz.

İzlenme: 4185 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ