• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

CHP'nin PYD'ye bakışı hakkında düşünceler

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Sayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında gerekirse Türk Silahlı Kuvvetlerinin IŞID’a karşı PYD ile birlikte savaşabileceklerini söylemiş ve CHP’nin PYD’yi bir terör örgütü gibi kabul etmediği izlenimi veren ifadelerde bulunmuş.

PYD,  Öcalan ve PKK liderlerinin 1998 yılında Türkiye’nin baskısıyla Suriye’yi terk etmek zorunda bırakılmalarından sonra geride kalan PKK’liler tarafından kurulmuş PKK çizgisindeki bir örgüttür.

Wikipaedia gibi uluslararası kaynaklar PYD’nin Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK’ya bağlı olduğunu, bu örgütün Öcalan’ı ideolojik liderleri olarak kabul ettiğini ve Kongra-Gel’i de “Kürt Halkının en yüksek yasama organı olarak gördüğünü” yazmaktadırlar.

PYD lideriyle Öcalan’ın geçmişte çeşitli vesilelerle birlikte olduklarını, yakın temas içinde bulunduklarını kanıtlayan belgeler de vardır.

Genelkurmay Başkanlığı, 8 Ekim 2014 tarihinde yaptığı bir açıklamada PYD’yi bir terör örgütü olarak nitelendirmiştir.

Türk hükümetinin bu veriler ortadayken PYD lideri ile görüşmelerde bulunarak bu örgütü meşrulaştırma yolunda adımlar atması PKK’nın da meşrulaştırılmasının yolunu açabilir. Esas eleştirilmesi gereken budur.

Yıllardan beri, ayırım gözetmeden bütün terör örgütleriyle mücadele edilmesi gerektiğini savunan CHP’nin şimdi PKK’nın uzantısı olduğu kabul edilen bir örgütü terör örgütü olarak kabul etmediği izlenimini veren görüşler açıklaması bence doğru olmamıştır.

Ayrıca gene yıllardan beri “Silah zoruyla Türkiye’ye siyasi hedeflerini kabul ettirmeye çalışan bir terör örgütüyle müzakere edilmez mücadele edilir”görüşünü ısrarla savunan CHP’nin şimdi Hükümetin PKK’yla açılım süreci adı altında görüşmelerde bulunmasını kabul etmesi de şaşırtıcı olmuştur.

IŞID’ın Ayn el Arab’da  (Kobane) yürüttüğü ve sivil halkı da hedef alan terrorist saldırılarına milletçe gösterdiğimiz haklı tepkiler PYD ile ilgili bu gerçekleri unutturmamalıdır.

Saygılar, sevgiler.

 

İzlenme: 4634 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ