Gerçek Sözcü Özel Haber

COVİD Sürecinin Düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Dünyayı görünmeyen bir düşman gibi saran Corona 19 virüsüne yakalananların sayısı 79 milyona, hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 700.000’e ulaştı.  

Kısa bir süre önce Almanya’daki iki Türk bilim insanı Prof. Uğur Şahin’le eşi Özlem Türeci’nin sahibi ve yöneticisi oldukları Biontek şirketinin bulduğu aşı bütün dünya için umut ışığı oldu.  Onu Moderna takip etti. Başka aşıların da yakında kullanılmaya başlanacağı belirtiliyor.
Şahin ve Türeci’nin bu buluşu halkımız için gurur kaynağı oldu. Financial Times bu iki bilim insanını yılın kişisi seçti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres Alman Parlamentosunda yaptığı  konuşmada Şahin ve Türeci’yi kutladı. Bu iki bilim insanına Nobel Tıp  Ödülünün verilmesi kimseyi şaşırtmayacak.
Dünya ülkeleri aylar öncesinden bu aşıları sipariş ettiler ve tıbbi onay işlemlerini hızlandırarak mümkün olduğu kadar çok sayıda sağlık çalışanını ve risk altındaki diğer vatandaşlarını aşılamak için adeta bir yarış içine girdiler.
Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de geç kalınan her gün hastalanma ve ölüm sayılarını biraz daha yükseltecek. Bu nedenle yarışın ön sıralarında yer almak için çalışmalarımızı hızlandırmalıyız.
Bugüne kadar yedi ülkede 3.5 milyon kişi aşılandı. Yalnız Amerika’da 1.23 milyon kişiye aşı yapıldı. Yıl sonuna kadar Amerika’da 20 milyon kişinin aşılanması hedefleniyor.
Nobel ödülü sahibi Prof. Aziz Sancar’dan sonra Prof. Uğur Şahin ve Prof. Özlem Türeci  yurt dışındaki vatandaşlarımızın dünya çapında ne gibi başarılara imza atabileceğini gösterdiler.
1990’lı yılların başlarında, Almanya’da büyükelçi olarak görev yaptığım yıllarda Türk bilim adamlarının bir derneğin çatısı altında toplanmalarını  teşvik etmiştik. O tarihlerde Alman üniversitelerinde ve araştırma kuruluşlarında 100 civarında Türk profesör vardı. Daha sonra bu girişim bir Dünya Türk Bilim Adamları Derneğinin oluşturulmasına yol açtı.  
Dünya çapında tanınan beyin araştırmaları uzmanı Prof. Erol Başar’ın öncülüğünde çalışmalarına başlayan bu dernek bir Türk üniversitesinin bünyesinde dünyanın en önemli üç beyin araştırma merkezinden birini  kurmak için girişimde bulundu. Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü bu projeyi destekledi ve bütçede bunun için kaynak ayırıldı. O sırada yaşanan büyük bir devalüasyon maalesef o projenin gerçekleşmesine olanak vermedi. (Bu konulardaki ayrıntılı bilgiler Zor Rota, Gençlik ve Diplomasi Anıları başlıklı kitabımda yer alıyor.)
Yurt dışındaki vatandaşlarımız yalnız bilim alanında değil, ekonomi, sanat ve kültür gibi alanlarda da yüksek başarılara imza atmışlardır. Onların birimlerinden ve tecrübelerinden daha çok yararlanmaya çalışmalıyız.
Saygılar, sevgiler,
 
Onur Öymen

İzlenme: 1843 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ