• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN BAŞKAN TRUMP’LA GÖRÜŞMESİNDEN ÖNCE BBC’YE MÜLAKAT

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington’da Başkan Trump’la yaptığı görüşmeden önce BBC World’ün sorularına özetle şu cevapları verdim:

 

 

·      Bunun zor bir görüşme olacağı anlaşılıyor. Başkan Trump’ın birkaç gün önce PYD’ye ağır silahlar verme yolunda aldığı kararı gözden geçirmemesi halinde görüşmenin başarıyla sonuçlanmasını beklememek lazımdır.

 

·      PYD’nin PKK ile ilişkileri konusunda artık hiçbir tereddüt kalmamıştır. Amerika’nın eski Şam Büyükelçisi Robert Ford’un The Atlantic Dergisine yazdığı makalede PKK ile PYD arasındaki bağlar somut delilleriyle açıklanıyor.

 

·      PYD’nin, ABD tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Kürdistan Halk Kongresinin (Kongra-Gel) kurduğu Kürdistan Topluluklar Birliğinin (KCK) de üyesi olduğunu da unutmamak lazımdır.

 

·      Uluslararası Af Örgütü, 2015 yılında yayınladığı bir raporda PYD’yi işgal ettiği köylerdeki evleri yıkarak orada yaşayanların bir daha evlerine dönmelerine engellediği için savaş suçlusu ilan etmişti.

 

·      Amerika’nın, Rakka’nın IŞİD’den kurtarılması için NATO müttefiki olan Türkiye’nin işbirliği önerisini reddederek  bir terör örgütüyle birlikte hareket etme kararı NATO dayanışması açısından çok düşündürücüdür.

 

·      Trump’ın kararında ısrar etmesi halinde Türk hükümetinin buna nasıl karşılık vereceğini şimdiden söylemek mümkün değildir. Ancak, size şunu hatırlatmak isterim ki, Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesinden sonra Amerikan Kongresinin 1975 yılında ülkemize karşı uyguladığı askeri ambargo üzerine o zamanki Türk hükümeti Amerikan askerlerinin Türkiye’deki üslerden yararlanmasını yasaklamıştı. Amerika bunun sonucunda Sovyetler Birliği’nin askeri faaliyetleri hakkında elde ettiği istihbaratın %60’ından mahrum kalmıştı.

 

·      İki liderin bugünkü  görüşmesinde bir mutabakat sağlanamadığı takdirde, bunun Türk-Amerikan ilişkileri üzerinde olumsuz etkiler yapması kaçınılmaz olacaktır.

 

Saygılar, sevgiler,

 

Onur öymen

 

 

İzlenme: 3770 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ