Gerçek Sözcü Özel Haber

Cumhuriyet Bayramı düşünceleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Cumhuriyet Bayramını milletçe coşkuyla kutluyoruz. Cumhuriyetimizin 91. Yılı vesilesiyle toplumun çeşitli kesimlerine mensup kişilerin görüş ve beklentileri yazılı ve görsel basında yayınlanıyor.

 

Kuşkusuz en önemlisi Atatürk’ün Cumhuriyetimiz hakkındaki düşünceleridir.  Atatürk 29 Ekim 1933 günü Ankara’da söylediği  10. Yıl nutkunda geleceğe yönelik umut ve beklentilerini en etkileyici biçimde belirtiyor ve gelecek kuşaklara şöyle yol gösteriyor:

 

Türk Ulusu ! Kurtuluş Savaşı'na başladığımız 15'inci yılındayız. Bugün cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır.Kutlu olsun!

Bu anda büyük Türk Ulusunun bir bireyi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve coşkunluğu içindeyim.

Yurttaşlarım !

Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk Kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir. Bundaki başarıyı, Türk Ulusunun ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimle yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı hiçbir zaman yeterli görmeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak zorunluluğunda ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en bayındır ve uygar ülkeleri düzeyine çıkaracağız. Ulusumuzu en geniş refah araç ve kaynaklarına sahip kılacağız. Ulusal kültürümüzü çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkaracağız. Bunun için, bize zaman ölçüsü geçmiş yüzyılların gevşetici görüşüne göre değil, çağımızın hız ve hareket kavramına göre düşünülmektedir. Geçen zamana oranla, daha çok çalışacağız. Bunda da başarılı olacağımıza kuşkum yoktur. Çünkü Türk ulusunun karakteri yüksektir. Türk ulusu çalışkandır. Türk Ulusu zekidir. Çünkü Türk Ulusu, ulusal birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Çünkü Türk Ulusunun yürütmekte olduğu yükselme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet bilimdir.

Şunu da önemle belirtmeliyim ki, yüksek bir insan topluluğu olan Türk Ulusunun tarihsel bir niteliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki ulusumuzun yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, doğuştan zekasını, bilime bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, ulusal birlik duygusuna ara vermeden ve her türlü araç ve önlemlerle besleyerek geliştirmek ulusal ülkümüzdür. Türk ulusuna çok yaraşan bu ülkü, onu, bütün insanlığa gerçek huzurun sağlanması yolunda, kendine düşen uygarca vazifeyi yapmakta başarılı kılacaktır.

Büyük Türk Ulusu !

On beş yıldan beri, giriştiğimiz işlerde başarı vadeden çok sözlerimi işittin. Mutluyum ki, bu sözlerimin, hiçbirinde, ulusumun, hakkımdaki güvenini sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım. Bugün, aynı inanç ve kesinlikle söylüyorum ki, ulusal ülküye, tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk Ulusunun büyük ulus olduğunu bütün uygar dünya, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır. Hiçbir an kuşkum yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük uygar niteliği ve büyük uygar yeteneği, bundan sonra ki gelişmesi ile, geleceğin yüksek uygarlık ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.

Türk Ulusu !

Sonsuzluğa akıp giden her on yılda, bu büyük ulus, bayramını daha büyük onurla, mutluluklarla, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene !

 

 

Pek az millet kurdukları cumhuriyeti bu kadar uzun süre yaşatabilmiştir. Cromwell’in kurduğu İngiltere Cumhuriyeti 11 yıl, Fransız ihtilalinden sonra kurulan Birinci Fransız Cumhuriyeti 12 yıl yaşatılabilmiştir. Fransızların kurduğu beş cumhuriyetten hiçbiri Cumhuriyetimiz kadar uzun ömürlü olmamıştır. Almanya Weimar Cumhuriyetini 14 yıl, İspanya birinci cumhuriyeti 1 yıl, ikincisini 8 yıl yaşatabilmiştir.  Türk milleti ise 91 yıldır Cumhuriyetimizi yaşatıyor.

Bugün yurt içinden ve yurt dışından “İkinci bir cumhuriyet kurma” hevesiyle Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti sona erdirmek isteyenler var.

Cumhuriyete saldıranların niyetlerini Atatürk daha o zaman tahmin etmiş ve şunları söylemişti:

“ Gelecek nesillerin Türkiye de Cumhuriyetin ilanı günü, ona en merhametsizce hücum edenlerin başında, cumhuriyetçiyim iddiasında bulunanların yer aldığını görerek şaşıracaklarını asla farz etmeyiniz! Bilâkis, Türkiye'nin münevver ve cumhuriyetçi çocukları, böyle cumhuriyetçi geçinmiş olanların hakikî zihniyetlerini tahlil ve tespitte hiç de tereddüde düşmeyeceklerdir.”

Türk milleti “Yeni Türkiye” söylemleriyle Cumhuriyetimizi sona erdirmek isteyenlerin farkındadır. Onlara  geçit vermeyecek Atatürk’ün Cumhuriyetini sonsuza dek yaşatacağız.

İzlenme: 4396 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ