Gerçek Sözcü Özel Haber

Cumhuriyet bayramı düşünceleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 İçinde bulunduğumuz dönemin güçlüklerine ve sorunlarına rağmen Cumhuriyetimizin 93. yıldönümünü gururla, coşkuyla ve övünçle kutluyoruz. Cumhuriyetimizin özünü anlatan ve egemenliğin tek bir şahsa değil, bütün millete ait olduğunu simgeleyen "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözü Türkiye cumhuriyetinin kurucu iradesinin de simgesi olmuştur. 

Serbest Fırka'nın kendini feshettiği günlerde Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlığı birleştirerek Amerikan tarzı bir başkanlık sistemine geçmeyi düşündüğü yolunda rivayetler ortaya atılmıştı.

Bugün ülkemizde sürdürülen başkanlık rejimi tartışmalarınıa da ışık tutması açısından Atatürk'ün bu rivayetlere karşı neler söylediğini hatırlamakta yarar var.

Atatürk şöyle diyor:

"Şaşarım o efendilerin aklı perişanına. Hep biliyoruz ki, memleketimizin başına gelen felaketlerin çoğu şahsi idareden gelmiştir. Bu kadar geri kalmamızın başlıca amillerinden biri budur. Biz öteden beri böyle bir idareyi bertaraf etmek için mücadele ettik.Şimdi nasıl olur da benim aynı yola gitmekliğim, yeniden devlet hayatına tarafımdan böyle bir çığır açılması istenebilir...Amerikan sistemini memleketimizde tatbik etmeyi hiç hatırıma getirmedim; sistemsiz ve kanunsuz tarzda Reisicumhurlukla Başvekaleti birleştirmeyi düşünmedim ve düşünecek adam olmadığım bütün milletçe malumdur zannederim".

Atatürk ölümünden 78 yıl sonra bile milletimize ışık tutmaya ve doğru yolu göstermeye devam ediyor.

 

Saygılar, sevgiler.

 

Onur Öymen

İzlenme: 4238 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ