• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

David Phillips'in Bağımsız Kürdistan düşüncesi

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 2007 ve 2009 yıllarında yayınladığı raporlarla Türkiye’nin Kuzey Irak’ta PKK ile mücadele etmeyip müzakere etmesini savunan, PKK’lılara af çıkarılmasını öneren ve içinde Türk kelimesi geçmeyen bir Anayasa hazırlanmasını tavsiye eden Columbia Üniversitesi profesörlerinden David Phillips, Rudaw Ajansına verdiği mülakatta özetle şunları söylüyor:

 

- Ortadoğu’nun yeni haritası, dünyada bundan sonra ilk bağımsız devlet olacak Kürtlerin sınırlarına bağlı olarak değişecek.

- Bağımsız bir Kürt Devleti ilan edilecekse bu Bağdat’la yapılacak bir anlaşmayla sağlanacak.

- Irak Kürdistan’ı Rojova ve Suriye üzerinden Akdeniz bağlantısı kurabilir.

- ABD Kürdistan bölgesine ağır silahlar vermelidir.

- Washington’un Türkiye’ye bakışı değişiyor. Türkiye’nin NATO müttefikliğine ne kadar uygun olduğu tartışılıyor.

- PKK terör listesinden çıkartılmalıdır.

 

David Phillips ayrıca CNBC’ye verdiği mülakatta da Başkan Obama’nın “”Önce Irak” politikası yerine, “Önce Erbil “politikası benimsemesi gerektiğini ileri sürüyor ve “IŞİD’ı bitirmek için Kürtlere ihtiyacımız var. Bugün Kürtlere ağır silah vermezsek, yarın ABD askeri karada savaşmak zorunda kalır” diyor.

 

David Phillips’in bu sözlerini bir süreden beri ABD basınında yayınlanan ve Türkiye’den, Suriye’den ve İran’dan topraklar alınarak Irak’ın kuzeyinde bağımsız bir Kürt Devleti kurulmasını öneren yazılarla birlikte değerlendirmek lazımdır.

 

Türkiye’nin başta kendi ülkesi olmak üzere bütün bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünün korunmasını öncelikli hedef saydığını her vesileyle dile getirmesi ve buna uygun politikaları hayata geçirmesi gerekiyor. Bağımsız bir Kürdistan Devletinin kurulması bazı ülkelerin işine gelse de (İsrail Başbakanı Netenyahu’nun, ülkesinin Kürdistan’ın bağımsızlığını tanıyacağı yolundaki sözleri unutulmamalıdır) bölgede barışa ve istikrara büyük bir tahribat yapacağı muhakkaktır.

 

Bazı yabancı unsurların Türk Hükümeti’nin yürüttüğü barış sürecini de kendi kafalarındaki Bağımsız Kürdistan projesinin bir parçası olarak değerlendirmekte olmaları ihtimal dışı değildir.  David Phillips’in mülakatında dile getirdiği PKK’nın terör örgütleri listesinden çıkarılması önerisinin bazı ülkelerin devlet adamlarının kafasında da yer etmeye başladığı düşünülebilir.

 

Terör eylemlerini bertaraf etmek herkesten önce bölge ülkelerinin  sorumluluğudur. Ancak, bir yandan terörist saldırılar, bir yandan da, Türkiye dahil bazı ülkeler tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu gibi silahlı kuruluşların eylemleri bölge ülkelerinin bu sorumluluğu yerine getirmelerini olanaksız kılmaktadır.

 

Türkiye’de siyasi partilerin, basının ve akademik çevrelerin tüm bu gelişmeleri ülkemizin birliğini ve toprak bütünlüğünü öncelikli hedef sayarak değerlendirmeleri kaçınılmaz bir görev haline gelmiştir.

İzlenme: 4264 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ