• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Denktaş'ın kabrinden izlenimler

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

27 Nisan Cumartesi Günü İzmir Kitap Fuarında bir konuşma yaptım ve kitaplarımı imzaladım. 29 Nisan Pazartesi günü de Kıbrıs'ta, Girne Amerikan Üniversitesinde düzenlenen Kıbrıs çalıştayında görüşlerimi paylaştım. Her iki konuşmanın özetlerini ayrıca sunacağım.

Lefkoşe'de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucu Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türklerinin ve Türkiye'nin kahtramanı Rauf Denktaş'ın kabrini ziyaret ettim. Onun kimliğini ve kişiliğini yansıtacak bir anıt mezar yapılması için projeler hazırlanmış, jüri bir projeyi seçmiş ama aylar geçmesine rağmen henüz yapım aşamasına gelinmemiş. Teknik güçlükler varsa bunlar hızlandırılabilir, finansman zorluğu çekiliyorsa halkın katkılarıyla bu proje hayata geçirilebilir ve geçirilmelidir. Zira kabrin bugünkü hali bu kahramana duyduğumuz şükran duygularını yansıtacak durumda değil. Kabrin etrafındaki bölgede çevre düzenlemesi yapılmamış. Bitki örtüsü yok. Küçük bir kürsünün üzerine naylon dosya kılıfına konulmuş bir buçuk sayfalık, onun devlet adamlığını ve eserlerini pek de yansıtmayan bir yazı yapıştırılmış. O metin de sadece Türkçe. Yabancıların birşey anlaması mümkün değil.

Umuyorum ki, Sayın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakan İrsen Küçük bu konunun üzerine bir önce eğileceklerdir ve Türkiye Büyükelçiliği de ilgisini esirgemeyecektir.

Denktaş'ın anısına sahip çıkmak geçmişimize sahip çıkmak demektir. Dünyanın en küçük ülkelerinden birinin lideri olarak dünyanın en büyük devletlerinin baskılarına yıllarca cesaretle direnmesini bilmiş bu kahramanımızın anısına saygı göstermek hepimizin öncelikli görevi olmalıdır.

Geçmişlerine sahip çıkamayan milletler geleceklerine de güvenle bakamazlar.

İzlenme: 4240 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ