Gerçek Sözcü Özel Haber

Doğu Akdeniz'de Yunan Emelleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Yunanistan’ın İtalya’yla imzaladığı Münhasır Ekonomik bölge antlaşmasının sınırı ile (Kuzeyden Güneye inen sarı çizgi) Doğu Akdeniz’de çeşitli ülkelerin deniz etki alanlarına ilişkin olarak Yunanistan’ın iddialarını gösteren ve greekcitytimes.com tarafından servis edilen bu harita bölgede yaşanan gerginliklerin kaynağını da ortaya koyuyor. 

                        

Bu haritada Türkiye’nin Libya’yla imzaladığı deniz yetki sınırları anlaşması yok sayılıyor ve ülkemizin karasularının dışındaki denizlerdeki yetki alanları çok küçük bir bölgeye hapsedilmek isteniyor. 

 

Avrupa Birliği’nin Yunanistan’ın bölgedeki iddialarına ve beklentilerine destek olması Türkiye’nin bölgedeki egemenlik haklarına karşı açık bir tecavüz oluşturuyor.  

 

Aşağıdaki harita ise Girit ve Kıbrıs arasındaki bölgede Meis’in de etkisiyle Yunanistan’ın sahip olduğu iddia edilen Münhasır Ekonomik Bölgeyle ilgili. Bu haritaya göre bu bölgede Yunanistan’ın 104.000 kilometrekarelik Münhasır Ekonomik Bölgesine karşılık Türkiye’nin sadece 41.000 kilometrelik bölgesi olacak.  

 

Bu ve benzeri akıl dışı iddialarla mücadelede edebilmek için Yunanistan’ın uzun zamandan beri Ege’de, fiili durum yaratarak ve sahipsiz adaları işgal etme, antlaşmalarla silahsızlandırılmış adaları silahlandırma gibi yollara başvurarak Türkiye’nin güvenlik ve ekonomik çıkarlarına zarar verme politikasının engellenmesi ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki Münhasır Ekonomik Bölgesini bir an önce ilan ederek haklarını uluslararası alanda tescil ettirmesi gerekiyor. 

 

Dış politika biraz bisiklete binmek gibidir. Pedal çevirmeyen ilerleyemez, hatta düşebilir.  

İzlenme: 6523 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ