• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Dünya Çalışan Kadınlar Günü

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Gününde bütün kadınlarımızın acılarını ve umutlarını paylaşıyorum. Daha dün PKK terörüne verdiğimiz şehidimizin ve demokratik protesto eyleminde bulunurken öldürülen gençlerimizin ailelerinin acılarını içimizde hissediyoruz. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un ve uzun yıllar özgürlüklerinden mahrum bırakılan siyasi tutukluların ailelerinin geciktirilen mutluluklarını paylaşıyoruz. 

Cumhuriyet'le birlikte, Osmanlı dönemindeki ikinci sınıf insan statüsünden kurtarılarak eşit vatandaş haline gelen, Fransa ve İsviçre gibi ülkelerden yıllarca önce seçme ve seçilme hakkına kavuşturulan, dünyaya açık, çağdaş bir ulusun parçası olan Türk kadınları bugün aile içi şiddet ve toplumsal baskı nedeniyle büyük ıstıraplar içindedir. 

Kadın-erkek eşitliğinde dünya ülkeleri arasında Ürdün, Nijerya ve Etyopya gibi ülkelerin arkasından 120. sırada geliyoruz. Çalışan kadınlar sıralamasında % 29 ile Arnavutluk, Azerbaycan ve Bangladeş gibi ülkelerin çok gerisindeyiz. Atatürk'ün yanında, bütün varlığıyla Milli Mücadeleye destek olan, her şeyimizi borçlu olduğumuz Türk kadınları bu durumu hak etmiyor. 

İnanıyorum ki, toplumun her kesiminde varlıklarıyla ve çalışmalarıyla halkımıza güç ve umut veren çağdaş düşünceli kadınlarımız Türkiye'nin yeniden dünya demokrasileri arasında hak ettiği yeri almasında, ülkemizin özgür ve adil bir yapıya kavuşturulmasında öncü rol oynayacaklardır.


Saygılar, sevgiler.

İzlenme: 4209 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ