• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

ETA yeniden silahlı mücadeleye basliyor

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Dün akşamki Halk TV programında İspanyol Hükümetinin silahları bıraktığını ilan etmesine rağmen ETA'yla masaya oturmayı reddettiğini söylemiştim. Bugünkü Ajans haberlerinde ETA'nın İspanyol hükümetinin bu tutumuna karşılık silahlı çatışmaya yeniden başlayacağını açıkladığı bildiriliyor.

Haberin özeti şöyle:

"İspanya'nın kuzey doğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden, AB terör örgütleri listesinde olan ve 20 Ekim 2011 tarihinde silahlı eylemlerini bıraktığını açıklayan ETA, müzakere önerisinin İspanyol hükümeti tarafından reddedilmesi üzerine, bu tavrın ''olumsuz sonuçları olabileceği'' uyarısı yaptı.
İspanya'nın kuzey doğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA, Norveç'in Oslo kentinde planladığı diyalog görüşmelerinde İspanyol hükümetinin masaya oturmamasına tepki gösterdi.

ETA, ''Silah bırakma ne gündemimizdeydi ne de şu anda komisyon ile yapılan çalışmaların gündeminde'' ifadesini kullandı.
ETA, Oslo'daki görüşmelere katılan, ateşkesin doğruluğunu teyit eden uluslararası komisyon ile silah bırakma konusunda konuşulduğu iddialarını yalanladı.

ETA, ''Bask bölgesindeki barış sürecinin bloke edilmesinde tüm sorumluluğun İspanya ve Fransa'da olduğunu'' vurguladı.
Çözüm sürecinde ileriye gitmek için getirdiği ''somut ve önemli önerilerin karşılık bulmadığını savunan ETA, Fransız hükümetinin tüm kararı İspanyol hükümetinin ellerine bıraktığını'' belirtti.

Öte yandan ETA'nın açıklamasıyla ilgili görüşü sorulan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ''ETA'nın tamamen kendisini feshettiğini açıkladığı anda herkes için olumlu sonuçlar gelecektir'' diyerek, terör örgütüne bir kez daha ''tamamen silah bırak'' çağrısı yaptı.

Bu arada İspanyol haber ajansı Europa Press, Norveç yönetiminin Şubat ayında ETA yöneticilerini sınır dışı ettiğini ileri sürdü.
David Pila, Iratxe Sorzabal ve Josu Ternera adlı ETA yöneticilerinin 2011 sonlarından itibaren Norveç'te bulundukları ve bu ülke tarafından korundukları öne sürüldü.
Bu kişilerin getirdikleri çözüm önerilerinin İspanyol hükümeti tarafından reddedilmesinin ardından Norveç yönetiminin ETA üyelerini sınır dışı ettikleri ifade edildi.

Avrupa Birliği’nin terör örgütleri listesinde olan ETA, 20 Ekim 2011 tarihinde silahlı eylemlerini bıraktığını açıklamıştı."

Haber böyle...

Bu gelişmeler bir terör örgütünün silahları bıraktığı yolundaki sözlerine güvenilemeyeceğinin yeni bir kanıtını oluşturuyor ve terörle mücadele politikasını terör örgütünün verdiği müphem sözlere ve vaatlere dayandırmanın ne kadar yanlış olduğunu bir kere daha gösteriyor. Türkiye'de hükümetin ve muhalefetin İspanya'daki gelişmeleri yakından izlemesi tavsiye edilir.

İzlenme: 4255 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ