Gerçek Sözcü Özel Haber

Hizbullah'​ın açıklamala​rı ve Hükümetin söylemleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Lübnan'daki Hizbullah Örgütü Başkanı Nasrallah'ın Suriye'de Hükümetin yanında silahlı ayaklanmacılara karşı savaşacaklarını açıklaması üzerine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ sert bir demeç vermiş ve Hizbullah'ın Müslümanlara karşı savaşacağını söyleyip adını Hizbülşeytan olarak değiştirmesi gerektiğini ileri sürmüş.

Hizbullah Lübnan'da hem siyasi hem de askeri gücü olan bir Radikal Şii örgüttür. 8 Mart ittifakı denilen bir grup içinde 13 Partiye liderlik yapmaktadır. 127 sandalyeden oluşan Mecliste bu ittifakın 56 milletvekili bulunmaktadır. Hizbullahın Lübnan Ordusundan bağımsız bir askeri gücü vardır. Yakın geçmişte Hizbullah Güney Lübnan'dan İsrail hedeflerine saldırmıştır.

Son zamanlarda yabancı basında, İran'ın Hizbullah'a, Katyuşa roketlerine ilaveten yaklaşık 200 kilometre menzilli Fatah 110 güdümlü füzeleri sevketmeye başladığı ve İsrail'in Suriye'ye yönelik hava saldırılarının bu sevkiyetı engellemeyi amaçladığı bildiriliyor.

Hizbullah, Amerika'nın, İngiltere'nin, Fransa'nın, diğer bazı Avrupa ülkeleriyle Bahreyn'in terör örgütleri listesinde yer almakta, AB de onu terör örgütleri listesine koymayı müzakere etmektedir.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 18 Ocak 2011 tarihinde Katar Dışişleri Bakanı ile birlikte kamuoyuna açıklanmayan bir yerde Nasrallah'la Lübnan'daki gelişmelerle ilgili bir görüşme yapmış, yani bu şekilde Türkiye Hizbullah'ı resmen muhatap almıştır.

Nasrallah'ın son açıklaması Suriye krizinin yeni bir boyut kazanmakta olduğunu göstermektedir. Bozdağ'ın Hizbullah'a yönelik açıklaması ve İran'ın bu örgüte desteğinden söz edilmesi İran Meclis Başkanının da Türkiye'ye yönelik sert eleştirilerde bulunmasıına yol açmıştır.

Bütün bu gelişmeler Türkiye'nin Suriye'deki iç savaş niteliği kazanan gelişmelerden uzak durmasını her zamandan çok zorunlu kılmaktadır. Suriye'deki çatışmalar o ülkenin boyutunu aşarak bölgesel bir çatışmaya doğru gitmektedir. Türkiye bu çatışmalara sürüklenmekten uzak durmalı ve söylemlerinde ölçüyü kaçırmamalıdır. Bir yandan Hizbullah'ı meşru muhatap saymak, bir yandan diplomaside kullanılmayan sözlerle onu hedef almak tutarlı bir diplomasinin işaretleri sayılamaz. Hizbullah'ın Müslümanları öldüreceğini söylediğiniz zaman Suriye'de çatışan grupların hepsinin Müslüman olduğu ve maalesef hepsinin birbirini öldürdüğünü söyleyenler çıkabilir. Irak'ta ve Afganistan'da Müslümanlar öldürülürken Türkiye'nin aynı şiddette tepki gösterip göstermediğini soranlar olabilir. Şimdi yapılması gereken şey Cenevre Konferanda yapılacak görüşmeler yoluyla meseleye çözüm bulunmasının desteklenmesidir. Yangına körükle gitmenin zamanı değildir.İzlenme: 4279 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ