• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Hollande'ın ziyaretinin düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ziyareti sona erdi. 20 yılı aşkın bir zamandan sonra bir Fransız Cumhurbaşkanının Türkiye ziyaretinden somut sonuçlar bekleniyordu. Bir kere bu kadar uzun süre bir Fransıoz Cumhurbaşkanının Türkiye'yi niçin ziyaret etmediği sorgulanmalıydı. Bu bir soğukluğun işaretiydi ve bunun bir sebebi olmalıydı. Ermenistan'ı ziyaret eden Cumhurbaşkanları niçin Türkiye'den uzak durmuşlardı? 
Belli ki önemli sebeplerinden biri Fransa'nın, Türkiye'nin AB'ye üyeliğine soğuk bakmasıydı. Hollande Türkiye bütün aşamaları geçip süreci bitirse bile son karar için Fransa'da halkın oyuna başvurulacağını söyledi. Türkiye'den önceki adaylar için de bu yola gidilmiş miydi? Hayır gidilmemişti. Jacques Chirac zamanında böyle bir referandumu öngören anayasa değilşikliği sadece Türkiye'yi engellemek için yapılmıştı.

Türkiye'nin AB ile pek çok sorunu var. Üyelik müzakerelerinin sürüncemede bırakılması, müzakere sürecine Fransa'nın, Kıbrıs Rum Yönetiminin ve AB Konseyinin koyduğu vetolar, Vatandaşlarımızın vizesiz seyahat hakkının geciktirilmesi, KKTC'ye uygulanan ambargolar, AB'nin diğer ülkelere uyguladığı bazı Serbest Ticaret Anlaşmalarının hala Türkiye'ye uygulanmaması gibi. Bunlardan her hangi birinde ziyaret sırasında ilerleme sağlandığı duyulmadı. 

İkinci konu Ermeni meselesiydi. Hollande'ı sözde Ermeni soykırımını inkarı suç sayan yasa değişikliğini desteklediği biliniyordu. Anayasa Konseyi Meclisin bu amaçla çıkarttığı kararı engelledi. Gene de Hıollande'ın bu konudaki tutumundan vaz geçmediği görülüyor. Ziyaret sırasında AB'nin Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığıyla ilgili 2008 tarihli Çerçeve Kararının uygulanabileceğinin işaretini verdi. Bu çok tehlikeli bir durum yaratabilir. Zira o kararda, BM'in 1948 tarihli Soykırımla Mücadele Sözleşmesine açıkça aykırı olarak AB üyesi ülkelerin hükümetlerinin, kendi milli mahkemelerine, bir olayın soykırım olup olmadığını kararlaştırma yetkisi verebileceğini öngörüyor. Yani Fransız Hükümeti isterse, bir Fransız mahkemesi 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirebilecek. Oysa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Perinçek davasında aldığı karar bu Çerçeve Kararını anlamsız hale getirdi. Bu kararın ilgili hükümlerinin iptal edilmesi gerekiyor. Ankara'da Hollande'a bu durum anlatılamadı mı? Yoksa kabul etmek mi istemedi?

Bütün bunlar ortadayken ziyaretin başarılı geçtiğini söylemek zor. Türkiye güzel sözlerle avutulacak bir ülke değildir.


Saygılar, sevgiler.

İzlenme: 4279 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ