• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

İdam cezasıyla ilgili tartışmaların düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Sayın Cumhurbaşkanı son zamanlarda sıkça tekrarladığı idam cezasını öngören anayasa değişikliği yapma vaadini dünkü Yenikapı mitinginde bir kere daha dile getirmiş ve“Her evet idam yolunu açacak” demiş.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 28 Nisan 1983 tarihinde kabul edilen 6 numaralı protokolü Savaş veya yakın savaş tehlikesi durumu dışında idam cezasının kaldırılmasını hükme bağlamıştı.  


3 Mayıs 2002 tarihinde daha da ileri gidilerek savaş veya yakın savaş tehlikesi durumu da dahil olmak üzere idam cezasını tümüyle kaldıran 13. Protokol kabul edilmiştir. 


Protokolün birinci maddesinde şöyle denilmektedir: “Ölüm cezası kaldırılmıştır. Hiç kimse bu cezaya çarptırılamaz ve idam edilemez.”
Protokolün 2. maddesi Sözleşmenin 15. maddesine dayanılarak bu protokol hükümlerinin askıya alınamayacağını ve 3. maddesi ise bu protokol hükümlerine hiçbir çekince konulamayacağını hükme bağlamıştır.


Bu hükümler Türkiye’yi de bağlamaktadır. Zira Türkiye de bu protokolü 20 Şubat 2006 tarihinde, yani AKP’nin iktidar olduğu dönemde onaylamış ve aynı yılın 1 Haziran tarihinde yürürlüğe koymuştur.


Anayasamızın 15. maddesine 7 Mayıs 2004 tarihinde getirilen değişiklikte“Savaş hukukuna uygun fiiller sonucu meydana gelen ölümler dışında, kişinin yaşama hakkına, maddî ve manevî varlığının bütünlüğüne dokunulamaz” denilmektedir.Anayasamızda 7 Mayıs 2004 tarihinde yapılan bir değişiklikle de “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır.” hükmü getirilmiştir. 


Özetle yürürlükte olan anayasamıza göre savaş zamanında dahi idam cezası verilemeyeceğini öngören hüküm Türk hukukunun da bir parçası olmuştur.

 

Şimdi referanduma sunulan anayasa değişikliği önerisinde de Türkiye’nin bu yükümlülüğünü ortadan kaldıracak bir madde bulunmamaktadır. Sayın Cumhurbaşkanının dile getrirdiği gibi bir anayasa değişikliği yapılacak olursa, orada idam cezasının getirilmesinin yanında insan hakları alanında uluslararası anlaşmaların üstünlüğü ilkesini de ortadan kaldıran bir değişiklik yapılması zorunlu olacaktır.

 

Bütün bunlar Türkiye’nin insan hakları alanındaki uluslararası taahhütlerinden geriye gitmesi ve Avrupa’nın değerler sisteminden uzaklaşması anlamına gelecektir. 

 

Umarım ki, anayasa değişikliğine karşı çıkan siyasetçiler ve sivil toplum örgütleriyle gazeteciler bu alandaki gerçekleri halkımıza anlatacaklardır.

 

Saygılar, sevgiler.

 

Onur Öymen

İzlenme: 3856 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ