• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

İktidar ve muhalefet partileri içindeki tartışmaların düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Son zamanlarda gerek iktidar gerek ana muhalefet partisi içinde bazı tartışmaların ve karşılıklı suçlamaların yapıldığı görülüyor. Hükümet sözcüsü Arınç’ın Cumhurbaşkanına yönelik eleştirileri daha çok usul ve yönteme ilişkin görüş ayrılıkları gibi görünüyor. Ancak parti içinde Cumhurbaşkanının bütün görüşlerini tartışmasız kabul etmeye yatkın büyük bir çoğunluk olduğu anlaşılıyor. Hatta Cumhurbaşkanının başkanlık sistemi kurulana kadar Parlamenter sistemin “bekleme odasına” alındığı yolunda, anayasamızın özüyle bağdaştırılması zor olan sözlerine bile AKP içinde tepki gösteren duyulmadı.

“Barış süreci” denilen PKK’yla görüşmeler yapılmasına da AKP yöneticilerinin ve milletvekillerinin itirazı yok. Bu sürecin yanlış olduğunu, terör örgütüne siyasi taviz verilmesinin çok sakıncalı sonuçlar verebileceğini söyleyen çıkmıyor. Öcalan’ın Nevruz mesajında ulus devlet anlayışına karşı çıkan ve silah bırakılması için devletin temel yapısının değiştirilmesi beklentisi içinde olduğu izlenimi veren sözlerine de AKP içinden tepki çıkmadı.

Sayın Arınç’ın Cumhurbaşkanına yönelik sözleri daha çok bu sürecin yöntemine ilişkin. Yoksa Sayın Cumhurbaşkanı ile Hükümet üyelerinin işin esası üzerinde görüş birliği içinde olduklarını bilmeyen yok.

Sayın Arınç’la Ankara Belediye Başkanı Gökçek arasındaki tartışma ise kişisel suçlama ve hakaret dışında parti politikalarının özüne ilişkin bir nitelik taşımıyor.

Aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanıyla ve Hükümet yetkilileriyle paralel devlet denilen dini kuruluş arasındaki çekişmelerin özünde de, karşılıklı suçlamaların ötesinde, meselenin özüne ilişkin bir görüş ayrılığı görülmüyor. Yani hiç kimse laik bir devlette dini bir yapılanmanın siyasi meselelere müdahale edemeyeceğini söylemiyor. AKP içinde partinin laiklikten uzaklaşmasını eleştirenlere de rastlanmıyor.

Ana muhalefet partisinde durum biraz daha farklı. Bir süreden beri bazı parti yöneticilerinin partinin ilkelerinden ve programından uzaklaşan söylemlerine karşı kuvvetli tepkiler duyuluyor. Temel görüş ayrıklıkları nedeniyle partinin eski sözcüsünün ve grup başkan vekilinin istifa etmesi, bazı üst düzey yöneticileri hakkında ihraç girişimlerinde bulunulması dikkat çekici.

Son olarak, uzun yıllar Grup Başkanvekilliğinde bulunmuş olan değerli siyaset adamı Kemal Anadol’un Sayın Genel Başkanın İzmir’den milletvekili aday adayı olmasına yönelik itirazları ve bu görüşünü desteklemek için dile getirdiği gerekçeler göz ardı edilemeyecek kadar ciddidir ve meselelerin özüne ilişkindir.

7 Haziran seçimlerinin yaklaştığı bugünlerde parti dayanışmasının gereği olan birlik ve beraberlik anlayışının güçlendirilmesi önem taşımaktadır. Ancak, özellikle ülkemizin geleceği açısından en büyük umut kaynağı olan Ana muhalefet partisi açısından unutulmaması gereken, CHP seçmeninin Partinin temel ilkelerine ve Cumhuriyetin değerlerine bağlılığıdır. Parti içi tartışmaların sona erdirilmesini isteyen bütün üyelerimizin bu konuda dikkatli olmaları, özellikle milletvekili adaylığı için başvuran arkadaşlarımız arasında tercih yaparken onların şimdiye kadar bu konularda sergiledikleri tutum ve davranışlarını dikkatle değerlendirmeleri gerekir. Aynı dikkatin kontenjan adaylarının saptanmasında da gösterilmesi uygun olur.

Büyük devletlerin Türkiye’deki seçim sürecini tarafsız bir gözlemci gibi izlediklerini düşünmek de daha önce ülkemizde ve başka bazı ülkelerde yaşananları görmezlikten gelmek anlamına gelir. Türkiye’nin siyasetine yön vermek isteyen dış güçlerin ve onların Türkiye’deki destekleyicilerinin kamuoyunu nasıl etkilemek istediklerini de göz ardı edemeyiz.

Her şeye rağmen Türk milletinin bütün bu gerçeklerin farkına vararak ülkemizin geleceği için en doğru kararı vereceğine inanmak istiyoruz.

 

Sevgiler, saygılar. 

İzlenme: 4054 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ