• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Irak'a gönderilen PKK'lılarla ilgili değerlendirme

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Irak Dışişleri Bakanlığı ülkedeki emniyet ve istikrarın bozulması tehlikesine karşı Türkiye’den çekilen PKK’lıların Irak topraklarına girmesinin mümkün olmadığı belirtti.
“Irak’ın egemenliği, toplum güvenliğinin ve istikrarının sağlanması ve başka ülkelerin iç işlerine karışmama ilkeleri gereğince, Irak hükümeti PKK’lıların Irak topraklarına girmesini kabul etmiyor” denildi.
Irak hükümetinin tutumunun uluslararası hukuk ilkelerine ve Irak anayasasına dayandığı vurgulandı.

Türk Hükümeti silahlı ayaklanmada bulunarak, askerlerimizi ve sivil vatandaşlarımızı şehit ederek, mayın döşeyerek ağır suç işleyen teröristlerin sınır dışına çıkmalarına hiçbir yasal zemin hazırlamadan izin vererek bence yasalarımıza açıkça aykırı bir tutum izlemiştir. 

Şimdi anlaşılıyor ki, bu teröristlerin Irak topraklarına geçmesi için Irak Hükümetiyle de her hangi bir mutabakata varılmamıştır. Böylece Türkiye, komşu bir ülkeye terörist ihraç eden bir ülke durumuna düşmüştür. Bunun terörle mücadele konusundaki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarıyla, özellikle 1373 sayılı kararla bağdaşır bir yönü bulunmamaktadır.

Meselenin bir başka yönü de var: Irak hükümeti yıllardan beri topraklarına yerleşmiş bulunan PKK örgütü mensuplarını yakalayıp cezalandırmak konusunda en küçük bir gayret göstermemiştir. Öyleyse şimdi neden tepki gösteriyor? Öyle anlaşılıyor ki, PKK ile kardeş kuruluşu PJAK’ın Türkiye’den gelen silahlı teröristlerle takviye edildikten sonra Suriye’nin Kuzeyinde, Irak Hükümetinin dostlu olan Esat rejimine karşı silahlı bir mücadeleye girişmesinden ve PJak üzerinde gene Irak’ın dostu olan İran’ın askeri hedeflerine saldırmasından kaygı duyulmaktadır.

Amerika 1997 yılından beri PKK’yı terör örgütü listesine almasına rağmen 2005 yılında PKK tarafından kurulan ve teşkilatlandırılan PJAK’ı bu listeye dahil etmemiştir. Bu da önemle kaydedilmesi gereken bir husustur. 

Özetle, Türkiye’de terör örgütüyle başlatılan müzakere sürecinin, onunla bağlantılı anayasa çalışmalarının ve teröristlerin Kuzey Irak’a gönderilmelerinin dış boyutu ağır basmaktadır. Hatta bu gelişmelerin tümü, ana unsurları yurt dışında düşünülüp kurgulanan bir proje görünümü taşımaktadır. Siyasetçilerin günlük polemiklerin dışına çıkarak biraz da meselenin bu stratejik boyutunu düşünmelerinde yarar var.

İzlenme: 4192 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ