• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Irak'la görüşmelerin ve Erdoğan Barzani buluşmasının düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Bağdat ziyaretiyle ilgili olarak yapılan açıklamalarda ekonomi, ticaret, ulaştırma, sağlık gibi konuların ele alındığını, Suriye konusunun görüşüldüğünü, Irak'a yönelik terörist faaliyetlerden Davutoğlu'nun acı duyduğunu öğrendik. Ama iki ülke ilişkilerinin en önemli sorunu olan Kuzey Irak'tan PKK terörünün tasfiye edilmesi ve PKK denetimindeki Mahmur Kampında bulunan vatandaşlarımızın kurtarılması konusunun ele alındığını işitmedik. Oysa BM Güvenlik Konseyi'nin 1373 sayılı kararı ve Irak Anayasasının 7. maddesi Irak Hükümetini topraklarından bütün terör örgütlerini tasfiye etmekle yükümlü kılıyor. 

Türkiye'de PKK'yı muhatap alan iktidar, öyle anlaşılıyor ki, bu terör örgütünün komşu bir ülkede silahlı güç ve karargah bulundurmasından ve oradan sık sık Türkiye'yi tehdit edici açıklamalar yapmasından rahatsızlık duymuyor. Türkiye'deki teröristlere de uluslararası hukuka aykırı olarak o komşu ülkenin topraklarına geçme çağrısında bulunmakta sakınca görmüyor ve bu konuyu ikili ilişkilerin gündemine getirme ihtiyacını bile duymuyor.

Sayın Başbakan da Diyarbakır'da Barzani'yle görüşmeye hazırlanıyor. İktidar ve muhalefete mensup milletvekilleri bu görüşmeden olumlu dille söz ediyorlar. Tek kaygıları bu buluşmanın iktidar tarafından seçim amaçlarıyla kullanılması olasılığı.

Oysa Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nuın muhatabı Irak Başbakanıdır. Resmi görüşmelerin yeri, uluslararası toplantılar gibi istisnaların dışında, Türkiye'nin Başkenti Ankara veya Irak'ın Başkenti Bağdat'tır. 
Birinci Körfez Savaşının sonunda Irak merkezi hükümeti 36. paralelin kuzeyinde fiilen varlık gösteremediği dönemde Barzani'ye görüşmelerde bulunulması belki bir zorunluluktu. Ama bugün hukuken Irak Hükümeti bütün Irak topraklarından sorumludur. Barzani'nin, Talabani'nin Irak Hükümetinden bağımsız kendi silahlı kuvvetlerine sahip olmaları da, Lübnan hariç, dünyanın hiçbir yerinde örneği görülmeyen bir durumdur. Federal Devletlerde bile eyaletlerin ayrı ordusu olmaz. Maalesef büyük devletler ve Türkiye bu durumu sineye çekmeye devam ediyorlar.

Barzani'nin geçmişte Türkiye ve Diyarbakır hakkında söylediklerini duymamış olanlar bugünkü Hürriyet gazetesinde Yılmaz Özdil'in yazısından bilgi edinebilirler. 

Bütün bunlar bazı yabancı ülkeleri memnun etse de Türkiye'nin ulusal çıkarlığına ve güvenliğine zarar vermektedir. Uluslararası hukuka ve diplomasi geleneklerine de uygun düşmemektedir.

Başbakanın Barzani'yle görüşmesinden hemen önce Diyarbakır'daki Atatürk'ün "Ne mutlu Türküm Diyene" sözlerini içeren bir tabelanın kaldırılmış olması da vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun duygularını zedelemiş ve tepkiye yol açmıştır. 

Halkımız bütün bu sorunların ve sakıncaların daha fazla gecikmeden muhalefet ve basın tarafından tarafından güçlü biçimde dile getirilmesini beklemektedir. Demokrasi, Hükümetlerin bütün icraatları hakkında halka hesap verdikleri rejimin adıdır.

İzlenme: 4076 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ