• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

İsrail-Rum askeri tatbikatının düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

İsrail ile Kıbrıs Rum Yönetiminin 13-14 Şubat tarihlerinde ortaklaşa bir deniz-hava tatbikatı yapacağı açıklandı. Bu tatbikata İsrail'in 40'dan fazla uçakla katılacağı, Rumların da yeni uçak savar sistemlerini deneyeceği bildiriliyor. Tatbikatın Rumların ekonomik bölge ilan ettikleri alanda "arama kurtarma" hazırlıklarıyla ilgili olduğu belirtiliyor.

Türkiye yurt içinde ciddi sorunlarla karşılaşırken ve yurt dışında da bütün dikkatini Suriye'deki gelişmelere vermişken Kıbrıs'lı Rumların bu ortamdan yararlanarak İsrail'le askeri işbirliğini güçlendirme ve doğal gaz yataklarının güvenliğini sağlamaya çalıştıkları görülüyor.

Rumların bir süre önce, Türkiye'nin ilan ettiği ekonomik bölgenin de bir kısmını kapsayacak şekilde kendi ekonomik bölgesini ilan etmesi ve doğal gaz araştırması ve üretimi için çalışmalara başlaması Türk Hükümeti tarafından tepkiye karşılanmış, buna engel olunacağı izlenimi yaratılmış ve Piri Reis araştırma gemisi Kıbrıs sularına gönderilmişti. Uzunca bir zamandan beri Türkiye bu işin peşini bırakmış gibi görünüyor. Oysa bölgedeki enerji kaynaklarına kimin sahip olacağı uzun vadede Kıbrıs Türklerinin ve Türkiye'nin enerji menfaatleri açısından hayati önemdedir. 

Dünyada ve bölgede giderek yalnızlaşan Türkiye, son yıllarda izlediği yanlış politikaların bedelini ödemektedir.

Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak yumuşak görünmeye özen gösteren, masadan kalkan taraf olmayacağız diyerek mücadeleci bir politika izlemeyeceğinin işaretlerini veren Türk Hükümeti bu gelişme karşısında ne yapacaktır? 

Dış politikada ulusal çıkarlarımızın kararlılıkla korunması en öncelikli hedef haline getirilmediği sürece bu gibi fiili durumlarla baş etmek zordur. Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında izlenen teslimiyetçi politikaların ülkemize neler kaybettirdiği unutulmamalıdır.

Meclis, kişisel polemiklerin yapılacağı değil, böyle önemli ulusal konuların görüşüleceği ve ülke çıkarlarını ilgilendiren kararların alınacağı bir yer olmalıdır.


İzlenme: 4175 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ