• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Kıbrıs konusunda şimdi ne yapmalıyız?

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Cris Montana'da yapılan Kıbrıs görüşmeleri Rumların aşırı talepleri nedeniyle beklendiği gibi sonuçsuz kaldı. Beklentilerimizin hiç birini elde edemedik. Buna karşılık bu süreçte Rumlar, başta Türk tarafının harita vermesi olmak üzere birçok konuda Türk tarafının neler verebileceğini öğrenmiş oldular ve bunları ileride kullanılmak üzere ceplerine koydular.

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu "Bu son konferans olacaktır" diyordu. Peki şimdi ne yapacağız? Rumların haksızlığı açıkça ortaya çıkmışken Büyük devletlerin ve AB'nin şimdiye kadar olduğu gibi onları mükafatlandırıp Türk tarafını czalandırmasına göz yummaya devam mı edeceğiz?

Bence yapılacak iş etkin bir diplomasiyle Kıbrıs konusunda baskı yapmak için KKTC'ye konulmuş bulunan ambargoların kaldırılmasını sağlamaktır. , Ayrıca AB Konseyi'nin 8 müzakere başlığına Fransa'nın 4 müzakere başlığına ve Kıbrıs Rum Kesiminin 6 müzakere başlığına koyduğu ambargoların da kaldırılmasına çalışmalıyız.

Kıbrıs Adasının sularındaki petrol ve doğal gaz yataklarından Rumların tek başına yararlanmalarına imkan vermeyecek önlemleri almalı, gerekli adımları atmalıyız. 

Yaşanan gerçekler ortadayken artık hiç kimse, evvelce olduğu gibi çözümsüzlükten Türk tarafını sorumlu tutamaz. "Çözümsüzlük çözüm değildir", "30 yıldır Kıbrıs konusunda hep yanlış yaptık", "Çözümsüzlüğün sorumlusu Dentaş'tı" gibi söylemleri bir tarafa bırakarak KKTC'nin dünya ülkeleri tarafından tanınmasını öncelikli bir hedef haline getirmeliyiz.  
Katar dahil, Türkiye'nin en zor koşullarda destek verdiği ülkelerden hiçbirinin bugüne kadar KKTC'yi tanıma yoluna gitmemeleri düşündürücüdür. Artık yaptığımız yardımların, verdiğimiz desteklerin karşılığını istemenin zamanıdır. Bu karşılığın başında KKTC'nin tanınması gelmelidir.

Diplomaside başarı alınacak sonuçlarla ölçülür. Şimdi harekete geçmenin zamanıdır.

İzlenme: 4096 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ