• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Kılıçdaroğlu'nun Brüksel'de söylediklerinin düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Brüksel’de Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar Grubunda yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan’ı Suriye Devlet Başkanı Beşir Esad’la kıyaslaması ve o Grubun Başkanı Hannes Swoboda tarafından buna gösterilen tepki, öyle anlaşılıyor ki, Avrupa Parlamentosunda karşılıklı restleşmelere ve soğuk rüzgarların esmesine neden olmuş. 

Bazıları siyasi liderlerin birbirini yurt dışında eleştirmeleri doğru mudur, diye soruyor. Evvelce bu konuda daha büyük dikkat gösterilirdi ama artık bunun neredeyse olağan bir hale geldiği görülüyor. Nitekim Sayın Başbakan da gene Brüksel’de CHP’yi kuvvetle eleştirmiş ve Türkiye’nin AB üyeliğini engellemekle suçlamıştı.

2009 yılının Ocak ayında o zamanki CHP Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal’ın Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubunda yapacağı konuşmadan önce bazı AKP’li siyasetçiler o grubun başkanına ve bütün üyelerine 16 sayfalık bir mektup göndererek CHP’yi çok ağır bir dille suçlamış ve Baykal’ın konuşmasını engellemeye çalışmışlardı.

O konuşmada Baykal, Türkiye’nin bir yandan AB ile üyelik müzakerelerini sürdürürken bir yandan da demokrasi, insan hakları, özgürlükler alanında hızla geriye gitmekte olduğunu söylemiş ve Türkiye’nin demokrasi açısından 10 yıl öncesine nazaran daha geride olduğunu belirtmişti. Baykal Brüksel’de bir düşünce kuruluşunda verdiği konferansta da aynı görüşleri dile getirmişti.

O zamanki AP Sosyalist Grup Başkanı Martin Schultz ile yardımcısı Hannes Swoboda Baykal’ın bu görüşlerine tepki göstermemiş, hatta düzenlenen ortak basın toplantısında Schultz Baykal’ın görüşlerini desteklediğini ifade etmişti.

Bu durumda şimdi yaşanan krizi nasıl yorumlamak gerekiyor? Acaba gösterilen tepki sadece Sayın Kılıçdaroğlu’nun kullandığı üslubun yadırganmasıyla mı ilgilidir? Onun için mi basının yazdığına göre, “sözlerini düzeltmesi” istenmiş ve bu kabul edilmeyince ikili görüşme iptal edilmiştir ? Yoksa Erdoğan’ın son zamanlarda benimseyip uyguladığı PKK’yla siyasi çözüm, görüşme ve yeni anayasa hazırlık süreci Avrupalı Sosyal Demokratların şimdiye kadar Türkiye’ye önerdikleri doğrultuda olduğu için mi onlar Başbakan Erdoğan’a destek olma ihtiyacını duymuşlardır? Nitekim, Brüksel'de yaşanan olaydan sonra basına bir açıklama yapan Swoboda, diğer eleştirilerinin yanı sıra "CHP niçin Kürt sorunun çözümünde ön planda değil?" demiştir.

Bu son gelişme de göstermiştir ki, sosyal demokrasinin ilkelerini savunmak başka şeydir, sosyal demokrat partilerin beklentileri doğrultusunda politika yapmak başka şeydir. CHP yıllarca Sosyal Demokrasinin ilkelerini savunmuş, bu konudaki görüşlerini Partinin 2008 yılında kabul edilen programına da koymuştur. Buna karşılık, Kıbrıs, Ermeni açılımı, terörle mücadele gibi konularda Avrupalı Sosyal Demokratlar, büyük ölçüde Hıristiyan Demokrat partileriyle görüş birliği içinde olmuşlardır. Onların görüşleri Türkiye’nin temel çıkarlarıyla bağdaşmadığı zamanlarda CHP, Sosyal Demokrat Partilere hoş görünme kaygısıyla Türkiye’nin çıkarlarını hiçbir zaman feda etmemiş, gerektiğinde bu konularda fikir tartışmasına girmekten kaçınmamıştır. Örneğin, Sosyalist Enternasyonal’in PKK terörüne karşı tavır almayan bazı Iraklı Kürt liderleri himaye eden yaklaşımına karşı Sayın Baykal güçlü bir tepki göstermiş ve Sosyalist Enternasyonal’e de hoşnutsuzluğunu hissettirmiştir.

Bu son olay, dış temaslarda kullanılması gereken üslup meselesi bir kenara bırakılırsa, Sosyal Demokrat partilerin, aynen Hıristiyan Demokrat partiler gibi, kendi ülkelerinin çıkarlarını ve siyasi tercihlerini ön planda tuttuklarını, sosyal demokrat dayanışması uğruna ulusal çıkarlarından fedakarlıkta bulunmadıklarını bir kere daha göstermiştir. Onlar, kendi beklentileri doğrultusunda hareket eden bir yabancı ülke lideri, farklı bir ideolojinin temsilcisi olsa bile, ona sahip çıkmakta sakınca görmemektedirler.

Brüksel’de yaşanan son olaydan herkesin çıkartması gereken dersler vardır.

İzlenme: 4196 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ