• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Mecliste Türban demokratik​leşmenin bir işareti midir?

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 4 kadın milletvekilinin meclise türbanla girmesi iktidar yandaşlarıyla dini simgelerden siyasi rant elde etmeye çalışanlar tarafından özgürleşmenin bir işareti gibi yorumlanıp coşkuyla karşılandı. Seçilmiş 7 milletvekili hapisteyken bunu siyasette özgürleşmenin bir işareti gibi görenler çıktı. Yüksek mahkemelerimizin üniversitelerdeki türban yasağını anayasamıza uygun gören kararlarına rağmen bu yasağın kaldırılmasına öncülük yapan bazı muhalefet liderleri türbanın her defecedeki okullarda ve kamu kuruluşlarında serbest bırakılmasının da yolunu açmış oldular. Onlar şimdi Meclisteki milletvekillerinin türban takmasını mutluluklar karşılıyorlar. Türkiye'de demokratik hakların başta gelen savunucularından olan Bülent Ecevit'in bu konuda Mecliste yapmış olduğu çıkış şimdi demokrasi karşıtı bir tutum gibi sergileniyor. Eğitimde, toplum yaşamının her kesiminde ve dış politikada Osmanlı dönemine özlem her vesileyle dile getiriliyor ve Türkiye bir din toplumuna dönüştürülüyor. Her alanda geriye götürülmeye çalıştırıılan bir toplumun ileri gitmesi mümkün müdür? Sadece geri vitesi olan bir arabayla ilerleyebilir misiniz? Böyle bir ortamda "ülküm yükselmek, ileri gitmektir" sözlerini içeren Andın kaldırılmasına şaşırılabilir mi?
Şaşılması gereken husus uzun yıllardan beri ilericiğin, devrimciliğin önderliğini yapan bir partiyi yönetenlerin bütün bunları sineye çekebilmeleridir.
Öteden beri Türkiye'ye demokrasi dersi vermeye çalışan bazı Batılı kuruluşların da Türkiye'deki laiklik karşıtı gelişmeleri dinsel özgürlüklerin geliştirilmesi gibi yorumlayıp alkışlamaları da dikkat çekicidir.
Bütün bu gelişmeler ülkemizi otoriter bir şeriat devleti olmaktan çıkartıp laik, çağdaş bir ülke haline getiren Büyük Atatürk'ün yolundan gidenleri yıldırmamalıdır. Atatürk'ü bir kutup yıldızı gibi gören toplumumuzun ezici çoğunluğu onun gösterdiği yolda azimle ilerleyecek ve ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine kavuşturacaktır. Atatürk'ün izinden gitmeye gücü yetmeyenlerden ek dileğimiz Onun eserine gölge düşürmemeleridir. Unutulmasın ki, karanlığın en koyü olduğu an sabahın en yakın olduğu andır.

İzlenme: 4308 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ