Gerçek Sözcü Özel Haber

Melih Aşık’ın bugünkü Milliyet’te yayınlanan ve Zor Rota kitabımdan da söz eden yazısı

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 

Zor Rota...

Emekli Büyükelçi Onur Öymen’in son kitabı “Zor Rota” okurun beğenisine sunuldu. Zor Rota, Öymen’in emekli olduktan sonra yazdığı 10’uncu kitap. Onun çocukluk, gençlik ve meslek yıllarına ilişkin anılarını kapsıyor. Kitabın her bölümü gibi Mülkiye (Siyasal Bilgiler Fakültesi) yıllarına ilişkin satırları da çok ilginç... Öymen o yüzden kitabını özellikle gençlerin okumasını istiyor.

1960’lar... Adnan Menderes iktidarının baskılarına karşı duran Mülkiye gençliği, 27 Mayıs sonrasında yeri geldiğinde Milli Birlik Komitesi’ne karşı da tepkisini gösteriyor. Örneğin bir MBK üyesinin Mülkiye hocalarından Sadun Aren aleyhindeki sözleri üzerine yaklaşık 300 öğrenci karlı bir günde okuldan Yeni Meclis’e kadar yürüyüş yapıyor. Ancak MBK yönetimi (darbeciler!) yürüyüşe engel olmadığı gibi bina önünde slogan atan öğrencilerden birkaçını temsilci olarak kabul ediyor, şikâyetlerini bizzat dinliyor.

O sıralarda MBK üyeleri zaman zaman Mülkiye’ye gelip konferans veriyor. Bir defasında Alparslan Türkeş gelmiş, güncel sorunlara değinen bir konuşma yapmış. O günlerde gazeteler “Binbaşının üzerindeki bütün subaylara otomobil verilecek” şeklinde haberler de veriyor. Bir öğrenci Türkeş’e bu haberin doğruluğunu soruyor. Türkeş, böyle bir uygulamanın ülkede otomobil sanayiini geliştireceğini söylüyor. Bir başka öğrenci ayağa kalkıp soruyor: “Türk denizcilik sanayiini geliştirmek için binbaşıdan yukarı her subaya bir kotra vermeyi de düşünüyor musunuz?”

 

Kitap geçmiş ve geleceğe ilişkin ufkumuzu genişletiyor...


Saygılar, sevgiler,

Onur Öymen

İzlenme: 525 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ