• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Mubarek niçin tahliye edildi?

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mubarek mahkeme kararıyla tahliye edildi. Mubarek iktidarının son günlerinde Tahrir meydanında toplanan protestoculara ateş açtırarak 800'den fazla göstericinin öldürülmesinden sorumlu tutuluyordu. Ayrıca rüşvet alma gibi başka iddilarla açılmış davalar da vardı. 

Mahkemenin tahliye talebinin gerekçesi şu: Mısır Ceza Usul Kanununa göre, ölümle sonuçlanan olaylarda bile azami tutukluluk süresi 2 yılı aşamaz. 

Türkiye'de yeni yargı reformu paketinin görüşüldüğü bu günlerde hükümetin ve ilgili milletvekillerinin, eğer Avrupa ülkelerinin yasalarını dikkate almıyorlarsa hiç değilse Mısır Ceza Usül Yasasını örnek almalarında fayda var. Hiçbir eyleme fiilen karışmamış, hiç kimsenin ölümünden sorumlu tutulmayan insanların 5 yılı aşkın süreden beri tutuklu bulundurulmalarını mümkün kılan yasalarımız çağdaş ülkelerin hukuk sistemleri bir yana, öyle anlaşılıyor ki, Mısır hukuk mevzuatının bile gerisindedir. Bu konuda kısa bir süre önce aldığı kararla tutukluluk süresinin 5 yıl olabileceğini makul karşılayan Anayasa Mahkememizin de Mısır mevuztını incelemesi bu açıdan yararlı olabilir. Türkiye'nin dünyanın dışındaki bir gezegende yaşamadığını kabul edenlerin biraz da başka ülkelerdeki yasaları ve uygulamaları dikkate almaları yararlı olacak.

İzlenme: 4358 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ