• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Mülkiye'nin 155. yılını kutluyoruz

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 4 Aralık günü Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin (Mülkiye) kuruluşunun 155. yıldönümünü kutladık. Bu vesileyle Mülkiye’yi 50 yıl önce bitirenler için de bir tören düzenlendi. Eşim Nedret de sınıf arkadaşlarıyla birlikte 50. mezuniyet yılını kutlama mutluluğuna erişti. Ben de aynı mutluluğu geçen yıl yaşamıştım.
 Dekan Yalçın Karatepe’nin törende yaptığı konuşma, üslubu ve içeriğiyle tam bir Mülkiye Dekanına yaraşır nitelikteydi Onun anlamlı ve cesaretli konuşması büyük coşkuyla karşılandı.
 Mülkiye’de bir buçuk yüzyılı aşan zamandan beri mezun olan gençler ülkemize idare, maliye ve diplomasi alanında büyük hizmetler yapmışlardır. Özellikle Cumhuriyetin kurulmasından sonra Atatürk’e ve onun devrimlerine yürekten bağlılıklarını kanıtlayarak çağdaşlığı, uygarlığı üstün bir vatanseverlik duygusuyla yurdun dört köşesine taşımışlar, dünyada da Türkiye Cumhuriyetini şerefle temsil etmişlerdir. 
Mülkiyelilerin hizmetlerini en iyi değerlendirenlerin başında Atatürk geliyordu. Atatürk 11 Aralık 1935 Tarihinde Mülkiye’ye yaptığı ziyarette şunları söylemişti:
 “Derhal bildim ki, bana içten sevgilerini haykıranlar, yarım asırdan beri Türk ulusunun tam anlamıyla millet olmasına çalışan, onunla en modern bir Türk devleti kurmak için insanlık fedakârlıklarının hiçbirini kendilerinden esirgemeyen, kültür, idare, intizam ve devlet anlamlarını en son telakkilere göre tebellür ettirmeye çalışmış ve çalışan yüksek arkadaşlarımızdır.
 Benim Türk milletine, Türk Cumhuriyetine, Türklüğün istikbaline ait ödevlerim bitmemiştir. Siz onları tamamlayacaksınız.”
 Mülkiyeliler, hayatları boyunca daima Atatürk’ün kendilerine duyduğu güveni hak etmeye çalışarak O’nun gösterdiği yoldan ülkeye hizmet etmek için çaba göstermişlerdir. Atatürk onlar için ve başka okullardan mezun olarak aynı vatan aşkına gönül vermiş olanlar için daima yol gösterici bir kutup yıldızı olaya devam edecektir.
 
Saygılar, sevgiler.
 
Onur Öymen

İzlenme: 4292 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ