Gerçek Sözcü Özel Haber

Musul Başkonsolosumuz ve arkadaşlarının özgürlüğüne kavuşmaları hakkında BBC'ye verdiğim demeç

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Musul Başkonsolosumuzun ve çalışma arkadaşlarının 100 günü aşkın süre IŞID terör örgütünün elinde rehin kaldıktan sonra özgürlüklerine kavuşmalarını büyük sevinçle karşıldık. Kendilerine, ailelerine ve yakınlarına geçmiş olsun diyor, onların kurtarılmasına katkıda bulunan herkesi kutluyoruz. 

Ancak, yaşadığımız sevinç, bu arkadaşlarımızın bir terör örgütü tarafından kadın, çocuk ve bebeklerle birlikte rehin alınmasının ve üç aydan fazla en zor koşullarda özgürlüklerinden yoksun bırakılmalarının ne kadar zalimce bir eylem olduğunu unutturmamalıdır ve terörle mücadeledeki azmimizi azaltmamalıdır. 

Bugün bu konuda BBC'ye verdiğim demeçte "iyi teröristten, kötü teröristten" söz edilemeyeceğini, uluslararası toplumun hiçbir ayırım yapmadan bütün terör örgütleriyle kararlı biçimde mücadele etmesi gerektiğini belirttim . Sadece IŞID'ın hedef alınmasının yeterli olmayacağını, bölgedeki ve dünyadaki başka terör örgütlerinin, büyük devletlerin çıklarlarına doğrudan zarar vermedikçe göz ardı edilmelerinin yanlış olacağını söyledim. 

Bölgede terörden en büyük ıstırabı çeken Türk vatandaşlarının bu konudaki duyarlılığını dile getirdim. Amerikan ve İngiliz vatandaşlarının infaz edildiği günlerde bir teğmenimizin ve bir sade vatandaşımızın teröristler tarafından şehit edildiğini hatırlattım. 

Türkiye'nin yıllardan beri yakaladığı yabancı teröristleri ülkelerine iade ettiğini ama o ülkelerin yakaladıkları Türk uyruklu teröristleri neredeyse hiçbir zaman ülkemize göndermediklerini belirttim. Terörle uluslararası mücadelede seçici olmanın yanlışlığını vurguladım. On yıllardan beri teröre karşı uluslararası işbirliğini destekleyen Türkiye'nin maalesef bu konuda yabancı ülkelerden yeterli desteği göremediğini söyledim.


Saygılar, sevgiler. 

İzlenme: 4288 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ