• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Obama döneminde Türk-Amerikan ilişkileri konusunda Sputnik ajansında yayınlanan demecim

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Obama döneminde Türk-Amerikan ilişkileri konujsunda Sputnik ajansında yayınlanan demecimi aşağıda sunuyorum

:
Emekli büyükelçi Onur Öymen Sputnik'e Obama döneminde Türk-Amerikan ilişkilerini değerlendirirken Obama döneminin tek başına düşülemeyeceğini, Türk-Amerikan ilişkilerinde uzun zamandan beri sıkıntılar yaşandığını ifade etti.
Geçmişte 1963'te Johnson Mektubu, 1974'te Kıbrıs Barış Harekatı'nın ardından Türkiye'ye uygulanan ABD ambargosu gibi Türkiye-ABD ilişkilerinde iki müttefik arasında olmaması gereken durumların yaşandığını anımsatan Öymen, "O bakımdan Obama dönemini tek başına düşünmek zor. Ama Obama yönetimi, aslında Türkiye açısından sevindirici bir dönem olmadı" dedi.

'TÜRKİYE TERÖRLE MÜCADELEDE ABD'DEN YETERİNCE DESTEK GÖRMEDİ'

Obama'nın 2009'da başkanlığa seçildikten sonra ilk ziyaretlerinden birini Türkiye'ye yaptığını, o dönem Obama'nın TBMM'de yaptığı konuşmayı da milletvekili sıralarından dinlediğini kaydeden Öymen, "O konuşmada Obama ‘İki tehlikeli terör örgütü vardır. Biri El Kaide, biri PKK. Biz El Kaide'yi yerinden sökeceğiz, yeneceğiz. Siz ise PKK meselesini halletmek için gidin Bağdat'la, Barzani'yle görüşün, reform yasaları çıkartın' dedi. Yani terörle mücadelede ABD için öngörülen model başka, Türkiye için öngörülen model başka. O dönemde şunu gördük ki ABD'li yetkililer, PKK'nın Kuzey Irak'tan tasfiyesi için bir kara operasyonuna karşı çıktılar. Terörle mücadelede ABD'den yeterince desteği gördüğümüzü söyleyemeyiz" dedi.
'TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİ OLUMLU BİR TECRÜBE YAŞAMADI'
ABD'nin, Türkiye-AB ilişkileri, Kıbrıs meselesi, Ege sorunu gibi birçok konuda Türkiye'nin yanında durmadığını ifade eden Öymen, "Maalesef bu dönemde Türk-Amerikan ilişkilerinde olumlu bir tecrübe yaşadığımızı söyleyemeyiz. Daha da kötüsü, bazı belgelere baktığımız zaman sanki ABD'nin, Türkiye'nin iç politikasına da müdahale etmek istediği izlenimleri var. Özellikle anamuhalefet partisinin başına kim geçecek tartışmaları konusunda basına sızan belgelere baktığımız zaman uluslararası ilişkilerde hiç görmek istemediğimiz örnekler var.
ABD ile Türkiye arasında PYD konusunda yaşanan gerginliğe de dikkat çeken Öymen, "ABD, PKK ve PYD arasındaki ilişkinin örnekleri Amerikan basınında yer almışken bu ilişkiyi kabul etmedi ve PYD'yi PKK ile ilişkili görmek istemedi. Halbuki Amnesty International raporlarında işgal ettiği Arap köylerine insanların geri dönmesini engellediği için PYD, bir savaş suçlusu olarak ilan ediliyor. Başka çok örneği de var ama Türk-Amerikan ilişkilerinin çok tatminkar, dengeli, işbirliğine ağırlık veren bir dönemden geçtiğini söyleyemeyiz" dedi.

'TÜRKİYE'NİN AVRUPA ÜLKESİ DEĞİL DE ORTADOĞU DEVLETİ OLMASI ARZU EDİLDİ'

Obama yönetiminde Türkiye'nin yalnızlığa itildiğini ifade eden Öymen, "Başka ülkelerin politikaları da bundan farklı olmadı ve Türkiye bu dönemde büyük ölçüde yalnızlığa itildi, Avrupa'dan uzaklaştırıldı, adeta Türkiye'nin bir Avrupa ülkesi değil de Ortadoğu devleti olması arzu edildi gibi bir izlenim alıyoruz" diye konuştu.

'BELLİ Kİ ABD'NİN ORTADOĞU İLE İLGİLİ BAŞKA PROJELERİ VAR'

ABD'nin Suriye politikasında da iniş-çıkışların yaşandığını kaydeden Öymen, şöyle konuştu:�"İlk başta sanki bütün öncelikli hedef Esad'ın tasfiyesiymiş havası yaratıldı, Türkiye de bu politikayı benimsedi. Fakat sonra baktık ki ABD'nin politikasında daha nüanslı yaklaşımlar var. Esad'ın devrilmesi birinci hedef olmaktan çıkar gibi oldu. Türkiye o zaman ABD'den farklı politikalar izlemeye başladı. Eğit-donat programına ABD başlangıçta destek oldu fakat sonra bunun başarılı olmadığını gördü ve desteğini çekti. Son olarak El Bab'da Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelesini desteklemediği yolunda Cumhurbaşkanı'nın eleştirileri oldu. Özetle Suriye politikasında inişler-çıkışlar yaşandı. Bunun sebebi şu; Türkiye ile ABD'nin öncelikli hedefleri arasında tam uyum sağlanamadı. Belli ki ABD'nin bütün düşüncesi Suriye hükümeti ile oradaki muhalifler arasındaki çatışmalarla sınırlı değil. Belli ki Ortadoğu ile ilgili başka projeleri var. Orada İsrail'in menfaatleri var. Şam'la İran arasında kurulan bağlantıdan, İran silahlarının Suriye üzerinden Hizbullah'a gönderilmesinden duyulan rahatsızlık var. Amerikan politikasını etkileyen unsurlardan birinin bu olabileceği düşünülüyor. Türkiye'nin şu anda başka hedefleri var. Türkiye orada sınırının güvenliğini sağlamak istiyor, bunun için PYD koridorunun oluşmasını engellemeye çalışıyor. Fakat bunun da rahatsızlık yarattığı anlaşılıyor. Cumhurbaşkanı'nın söylediğine göre ABD, '20 kilometreden daha derine inmeyin' diyor. IŞİD'le mücadele hedefse neden Türkiye 20 kilometreden daha güneyde IŞİD'le mücadele etmesin?"
Trump döneminde Türk-Amerikan ilişkilerinin nasıl bir seyir izleyeceğini görmek için zamana ihtiyaç olduğunu kaydeden Öymen, "Trump zamanında ne olacak, göreceğiz. Ama Obama yönetiminde ABD'nin terörle mücadelede ve başka alanlarda Türkiye'ye desteğinden mutlu olduk diyecek durumda değiliz" dedi.

 

 

 

 

 

 

Saygılar, sevgiler.

 

 

 

 

 

Onur Öymen

İzlenme: 3820 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ