Gerçek Sözcü Özel Haber

Obama'nın başka ülkelere rejim değişikliğ​i önermeyece​kleri yolundaki sözleri ve Türkiye'ye yönelik söylemler

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 ABD Başkanı Barack Obama, 4 Haziran 2009 tarihinde yaptığıbir konuşmada “Açıkça ifade ediyorum, hiçbir hükümet şekli bir ülke tarafından başka bir ülkeye dayatılamaz ve dayatılmamalıdır” demişti. Bu, Obama döneminde Amerika’nın son yüz yıllık tarihinde izlediği politikalardan çok farklı bir yaklaşımın benimseneceği anlamına geliyordu. ( Son yüz yılda Amerika’nın başka ülkelerin rejimlerini ve yönetimlerini değiştirmek için neler yaptığının örnekleri benim Remzi Kitabevinden yayınlanan “Çıkış Yolu”isimli kitabında bulunabilir.)

 

Obama’nın bu sözlerine rağmen, onun Dışişleri Bakanı Hilary Clinton’un Türkiye’ye yeni bir anayasa ı gerektiği yolundaki sözleri ve “Bu anayasada dini özgürlüklere dair yeni koruma tedbirlerini görmekten memnunluk duyacağız” yolundaki ifadeleri, Türkiye’de bir rejim değişikliği niteliği kazanan yeni anayasa hazırlığı sürecini Amerika’nın etkilemek istediğinin kanıtını oluşturuyor.

Ayrıca, İmralı zabıtlarından açıkça anlaşıldığı gibi Öcalan’ın yeni anayasa ile Türkiye’de köklü bir rejim değişikliğini hedeflediği ortadayken, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland’ın Nevruz mesajını memnuniyetle karşıladığınıbelirtmesi de bu açıdan dikkat çekicidir. Nuland özellikle Öcalan’ın “silahlarıbırakıp sınır dışına çıkın” yolundaki sözlerine destek vermiştir. Türkiye’nin yürürlükteki anayasal rejimi ve yasal düzeni çerçevesinde bunun mümkün olamayacağı açıktır. Bu da ancak köklü bir yasal değişikle mümkün olabilir.

Türkiye’deki son gelişmeleri değerlendirirken bu gelişmelerin dış boyutunu ve yurt dışından gelen telkinleri göz ardı edersek eksik bir değerlendirme yapmış oluruz.

 

İzlenme: 4342 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ