• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Öğretmenler günü düşünceleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü içten saygılarla kutluyorum. Cumhuriyetimizi kanatları üzerinde yükselten çok değerli öğretmenlerimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Atatürk dönemindeki coşkulu eğitim seferberliğinde görev yapan babam, felsefe öğretmeni Münir Raşit Öymen’in ve annem coğrafya öğretmeni Nebahat Öymen’i saygı ve şükranla anıyorum.

 

Ne yazık ki, ülkemiz eğitim alanında gelişmiş ülkelerin çok gerisinde kalmaya devam ediyor. Gelecek kuşakların en iyi biçimde eğitilmesini öncelikli hedef sayan ülkeler eğitime büyük yatırım yapıyorlar. Amerika Birleşik Devletleri’nin yıllık eğitim harcaması 809 milyar dolardır. Japonya eğitime 160 milyar, Almanya 154 milyar, Brezilya 146 milyar dolar harcıyor. Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığının bütçesi 55 milyar Türk Lirası, yani yaklaşık 25 milyar dolardır.

 

Eğitimde en yüksek verimi almak için en yetenekli öğretmenleri görevlendiren ülkelerden İsviçre’de bir öğretmenin yıllık ortalama geliri 68.000 dolardır. Bu miktar o ülkede devlet memurlarına verilen ortalama 50.000 dolarlık maaşın çok üzerindedir.

 

Hollanda’da  öğretmen maaşlarının ortalaması 57.000, Belçika’da 51.000, Kore’de 47.000, İspanya’da 41.000 dolardır.  Türkiye’de ise OECD verilerine göre, ortalama öğretmen maaşı 20.000 doların biraz üzerindedir.

 

Bunun çok altındaki başlangıç maaşına bile razı olarak atama bekleyen öğretmenlerimizin sayısı 300.000 civarındadır.

 

Bazı alanlarda ihtiyaç fazlası öğretmen varken bazı alanlarda ise büyük öğretmen açığı var. Örneğin her yıl engellilere eğitim verecek 11.000 öğretmene ihtiyaç varken bu dalda üniversitelerden sadece 1300 gencimiz mezun oluyor.

 

Maalesef gelişmiş ülkeler arasındaki başarı sıralamasında da gençlerimiz, genelde arzu ettiğimiz düzeye ulaşamıyorlar. Örneğin matematik alanındaki başarı sıralamasında Çinli öğrenciler 613 puanla en ön sırada gelirken Türkiye , Litvanya, Yunanistan ve Sırbistan gibi ülkelerin gerisinde kalarak 448 puan alabilmiş. Yüksek başarı sağlayanların oranı Çin’de toplam öğrenci sayısının % 55’i, Polonya’da % 16, Slovenya’da %13 iken Türkiye’de % 5,9.

 

Bu övünç verici bir tablo değildir.

 

Eğitim alanında çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma hedefimizin çok gerisinde kaldığımız anlaşılıyor. 4+4+4 gibi yöntemlerle bu tablonun düzeltilebileceğine inanmak mümkün mü? 


Saygılar, sevgiler.

İzlenme: 4154 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ